آشنایی با رقص گوگل و تاثیر آن بر نتایج

MohtavaMoon

درخواست مشاوره

به مشاوره با کارشناس دیجیتال مارکتینگ نیاز دارید؟

آیا تا به حال متوجه این موضوع شده‌اید که رتبه کلمات کلیدی سایت شما به یک باره دچار تغییر می‌شوند و یا جایگاه سایت در گوگل بالا یا پایین شود؟ اگر جواب شما بله است، احتمالا به دنبال این موضوع هستید که بدانید چه چیزی باعث بروز این تغییرات می‌شود. الگوریتم رقص گوگل یا گوگل دنس ایجادکننده این تغییرات است. اصلی‌ترین دلیلی که باعث رخداد این اتفاق می‌شود، بررسی گوگل است تا از این طریق بتواند به میزان رضایت کاربران پی ببرد. کاربرانی که در دنیای وب وجود دارند، به صورت 24 ساعته در حال پرسیدن سوالات مختلف از گوگل هستند. در واقع می‌توانیم از گوگل به عنوان یک داروخانه شبانه‌روزی یاد کنیم که دائما در حال پاسخ‌دهی به نیازهای کاربران است. گوگل تلاش می‌کند تا بهترین جواب را برای کاربران خود آماده کند. در واقع می‌توانیم اینطور بگوییم با کمک این الگوریتم، گوگل می‌تواند دو هدف را تحت تاثیر خود قرار دهد. یعنی در ابتدا سایت‌ها را به کاربر نشان دهد تا با آن آشنا شوند. سپس این امر خود باعث دیده شدن بهتر سایت می‌شود و می‌تواند رتبه خوبی را در موتور جستجوگر گوگل پیدا کند.

آشنایی با الگوریتم رقص گوگل

شما برای اینکه سئو سایت خودتان را مدیریت کنید در ابتدا نیاز است تحقیقات لازم را درباره کلمات کلیدی انجام دهید. با تحقیقات انجام‌شده می‌توانید لیستی از کلمات کلیدی مرتبط با فعالیت‌های سایتتان را پیدا کنید. حالا در قدم بعدی نیاز است نسبت به تولید محتوا باارزش اقدام کنید. مقالاتی که در این زمینه تولید می‌شوند باید به خوبی با کلمات کلیدی سئو و بهینه شده باشند. محتوایی خوب است که از کلمه کلیدی در سرتیتر، عنوان و بخش‌های مختلف مقاله استفاده شده باشد. البته حواستان باشد استفاده از کلمه کلیدی اصلی در تعداد بالا نتیجه معکوس خواهد داشت.

حالا نوشتن مقاله شما تمام شده است و باید آن را در سایت منتشر کنید. بعد از چند روز کنجکاوی تمام وجود شما را می‌گیرد تا بفهمید مقاله منتشرشده به چه رتبه‌ای در گوگل رسیده است؟ برای این کار می‌توانید از ابزارهای بررسی بهینه سازی سایت و سرچ کنسول استفاده کنید. شاید نتیجه‌ای که به دست آمده، آنطور که باید بابت میل شما نیست؛ چرا که احساس می‌کنید محتوای شما بسیار ارزشمند بوده و کیفیت لازم را برای رتبه گرفتن داشته است. در کل متوجه می‌شوید impression و تعداد کلیک‌های سایت شما افزایش یافته و از این بابت خوشحال می‌شوید.

آشنایی با الگوریتم دنس گوگل

بررسی دوباره انجام می‌دهید

حالا دوباره چند روز بعد وارد سرچ کنسول می‌شوید تا آمار را مجددا مشاهده کنید. یک اتفاق غیرقابل را به چشم خواهید دید. یعنی همه چیز به حالت اول خود برگشته است و این می‌تواند یکی از سخت‌ترین لحظات برای یک کارشناس سئو باشد. حالا مشکل کجاست؟ چه اتفاقی باعث رشد ناگهانی و چه اتفاقی باعث برگشت به جایگاه اولیه شده است؟ چه فعل و انفعالاتی رخ داده‌اند که با وجود یک محتوای ارزشمند رتبه خوبی را کسب نکرده‌اید؟ این نوسانات غیر منتظره تنها زیر سر یک نفر است و آن فقط الگوریتم رقص گوگل است!

مطالعه بیشتر:   مشاور سئو

بعد از اینکه گوگل دنس اتفاق می‌افتد نمی‌دانیم جایگاهی که نصیب ما خواهد شد، چیست؟ این جایگاه ممکن است بالاتر و این جایگاه ممکن است مساوی با همان رتبه قبلی باشد. جایگاه جدید شما وابسته به چیزهای مختلفی است که مهم‌ترین آن میزان آمادگی شما برای گوگل دنس است. اگر می‌خواهید بیشتر با این ساز و کار آشنایی پیدا کنید، در ادامه ما را همراهی کنید.

آشنایی با الگوریتم دنس گوگل

دلیلی که باعث پیدایش رقص گوگل شده است

از مهم‌ترین فاکتورهایی که گوگل از آن برای رتبه‌بندی صفحات خود استفاده می‌کند، میزان رضایتی است که کاربر دارد. برای اینکه بتوان میزان رضایت را بررسی کرد، باید به عوامل متعددی توجه شود. برخی از این عوامل را می‌توان قبل از نمایش کاربر و برخی دیگر را پس از آن مورد محاسبه قرار داد. به عنوان مثال یک سری از فاکتورها وجود دارند که پیش از پیشنهاد دادن سایت شما به کاربر، توسط گوگل مورد محاسبه قرار می‌گیرند که از جمله آن‌ها می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره داشته باشیم:

 • سرعت سایت
 • نمایش صحیح در موبایل
 • رعایت استانداردهای طراحی
 • رعایت استانداردهای نگارشی
 • و…

یک سری دیگر از فاکتورها نیز وجود دارند که بعد از ورود کاربر به صفحه محاسبه می‌شوند؛ از جمله:

 • زمان حضور کاربر در صفحه
 • نرخ کلیک کاربران بر روی سایت شما
 • اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی
 • ثبت دیدگاه تنها پس از ورود کاربر به صفحه

در هنگام رخ دادن گوگل دنس چه کاری باید انجام دهیم؟

اگر رقص گوگل اتفاق افتاده است، نگران نباید و خونسردی خود را به صورت کامل حفظ کنید. شما باید در صورت رخداد این اتفاق یک سری از تغییرات را در صفحه خود ایجاد کنید. از جمله تغییراتی که می‌توانند مفید واقع شوند، شامل گزینه‌های زیر هستند:

 • تغییر عنوان صفحه
 • تغییر در UI و UX و قالب سایت
 • بهینه‌سازی تگ‌ها
 • تولید محتوای باکیفیت؛ این محتوا باید کاملا جدید باشد و نیازهای کاربران را به صورت کامل رفع کند.
مطالعه بیشتر:   ۶ نکته مهم سئو تصاویر

گوگل دنس این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید سایتتان را به جایگاه بالایی بیاورید و آن را به کاربران نشان دهید.

مدیریت کسب و کار

نکات مهم

در این مطلب سعی کردیم تا شما را با رقص گوگل یا گوگل دنس آشنا کنیم. گوگل دنس تحت عوامل مختلفی ممکن است ایجاد شود. برای اینکه بتوانید این موضوع را برطرف کنید، یک سری از راهکارها وجود دارند که مهم‌ترین آن‌ها را با شما به اشتراک گذاشتیم. در کل اگر با این الگوریتم مواجه شدید جای نگرانی وجود ندارد و باید با تمرکز و خونسردی نسبت به رفع آن اقدام کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *