اسکیما چیست و چگونه با آن نتایج سایت را متحول کنیم؟

MohtavaMoon

درخواست مشاوره

به مشاوره با کارشناس دیجیتال مارکتینگ نیاز دارید؟

در این مطلب قصد داریم شما را با این سوال آشنا کنیم که اسکیما چیست و چگونه با آن نتایج سایت را متحول کنیم؟ ولی قبل از هر چیزی اجازه دهید که خودمان را جای گوگل بگذاریم. وقتی با یک محله جدید برخورد می‌کنید، واکنش شما چیست؟ به احتمال نود درصد تمامی تلاش خود را برای شناختن آن به کار می‌گیرید. این کار با کمک تابلوها و علائمی که در سرتاسر محله وجود دارند، انجام خواهد گرفت.

گوگل نیز مانند همین فرایند عمل می‌کند. در سایت شما نیز علائم و نشانه‌هایی وجود دارند و گوگل از این طریق می‌تواند به محتوای شما پی ببرد. گوگل نیازی ندارد تا تمامی محتوا را به خاطر بسپارد، بلکه تنها یک سری از نشانه‌ها را با صندوقچه مغز خود ارسال می‌کند. سپس بر اساس همین نشانه‌ها رتبه‌بندی را انجام می‌دهد. اسکیما نیز همان نشانه‌های سایت هستند و می‌توانند کمک بزرگی برای گوگل باشند. در ادامه به صورت کامل‌تر به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت؛ پس تا انتها دنبال‌کننده ما باشید.

اسکیما چیست؟

اسکیما چیست؟

اسکیما که با نام شِما نیز خوانده می‌شود، مجموعه‌ای از کدهای برنامه‌نویسی شده هستند. این کدها با همکاری گوگل، بینگ، یاهو و یاندکس در سال 2011 ساخته شدند. برای اضافه کردن این کدها به HTML سایت نیاز است از وب مستران کمک گرفت. با کمک کدهای برنامه‌نویسی شده موتورهای جستجو این قابلیت را خواهند داشت تا محتوایی که در یک سایت وجود دارد را درک کنند. سپس از این طریق نتایج بهتر و مفیدتری را به کاربران ارائه دهند.

مطالعه بیشتر:   محتوای همیشه سبز چیست؟

زمانی که موتورهای جستجو یک سایت را کرال می‌کنند، بدین معنا است که نسبت به خواندن محتوای آن سایت اقدام می‌کنند. مشکلی که وجود دارد این است موتور جستجو دقیق نمی‌داند آن صفحه قرار است چه چیزی را به کاربر منتقل کند؟ پس اینجا باید از شِما کمک گرفت. زبان نشانه‌گذاری به گوگل کمک خواهد کرد تا مفهوم یک محتوا را متوجه شوند. گوگل نیز بر اساس سرچ‌هایی که انجام می‌شوند، نتایج بهتری را به کاربران منتقل خواهند کرد.

اسکیما چیست؟

Schema چه تاثیری بر روی سئو سایت دارد؟

حالا دوباره چند روز بعد وارد سرچ کنسول می‌شوید تا آمار را مجددا مشاهده کنید. یک اتفاق غیرقابل را به چشم خواهید دید. یعنی همه چیز به حالت اول خود برگشته است و این می‌تواند یکی از سخت‌ترین لحظات برای یک کارشناس سئو باشد. حالا مشکل کجاست؟ چه اتفاقی باعث رشد ناگهانی و چه اتفاقی باعث برگشت به جایگاه اولیه شده است؟ چه فعل و انفعالاتی رخ داده‌اند که با وجود یک محتوای ارزشمند رتبه خوبی را کسب نکرده‌اید؟ این نوسانات غیر منتظره تنها زیر سر یک نفر است و آن فقط الگوریتم رقص گوگل است!

بعد از اینکه گوگل دنس اتفاق می‌افتد نمی‌دانیم جایگاهی که نصیب ما خواهد شد، چیست؟ این جایگاه ممکن است بالاتر و این جایگاه ممکن است مساوی با همان رتبه قبلی باشد. جایگاه جدید شما وابسته به چیزهای مختلفی است که مهم‌ترین آن میزان آمادگی شما برای گوگل دنس است. اگر می‌خواهید بیشتر با این ساز و کار آشنایی پیدا کنید، در ادامه ما را همراهی کنید.

مطالعه بیشتر:   سئو کلاه سفید
اسکیما چیست؟

در کدام بخش از سایت می‌توانیم از Schema استفاده کنیم؟

شاید این سوال برای شما مطرح شود که در چه بخش‌هایی از سایت می‌توانیم از Schema استفاده کنیم؟ موتورهای جستجو قادر هستند تا بخش‌های زیر را با استفاده از قوانین نشانه‌گذاری شده شناسایی کنند:

 • تصاویر
 • نویسنده
 • تاریخ انتشار
 • آخرین ویرایش
 • عنوان صفحه
 • فرمت صفحه

همه این‌ها را می‌توانید در وب‌سایت خودتان استفاده کنید و از این طریق به صورت غیرمستقیم باعث بهبود رتبه خود در نتایج سرچ گوگل شوید.

شاید این سوال برای شما مطرح شود که در چه بخش‌هایی از سایت می‌توانیم از Schema استفاده کنیم؟ موتورهای جستجو قادر هستند تا بخش‌های زیر را با استفاده از قوانین نشانه‌گذاری شده شناسایی کنند:

 • تصاویر
 • نویسنده
 • تاریخ انتشار
 • آخرین ویرایش
 • عنوان صفحه
 • فرمت صفحه

همه این‌ها را می‌توانید در وب‌سایت خودتان استفاده کنید و از این طریق به صورت غیرمستقیم باعث بهبود رتبه خود در نتایج سرچ گوگل شوید.

مدیریت کسب و کار

نکات مهم

در این مطلب سعی کردیم درباره اسکیما اطلاعاتی را با شما به اشتراک بگذاریم. استفاده از کدهای اسکیما می‌تواند فواید و مزایای گوناگونی را با خود به همراه داشته باشد. به عنوان مثال به گوگل کمک خواهد کرد تا سریع‌تر و بهتر اطلاعات موجود در یک سایت را شناسایی و درک کند. همچنین بر روی قابلیت دیده شدن سایت نیز تاثیر خود را خواهد گذاشت و قدرت تشخیص کلمات کلیدی افزایش پیدا کرد. به طور کلی از Schema می‌توان در بخش‌های مختلفی از سایت استفاده کرد که هر کدام از آن‌ها این قابلیت را دارند تا تاثیرگذاری خود را بر روی سئو و بهینه‌سازی سایت بگذارند. اگر می‌خواهید نتایج سایت خودتان را متحول کنید، استفاده از Schema را از یاد نبرید.

مطالعه بیشتر:   سئو سايت ابزارآلات

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *