برد کرامب چیست ؟

برد کرامب چیست ؟

Breadcrumb به معنی خرده نان می باشد که برگرفته از داستان زیبای هانسل و گرتل است ؛ که پسر بچه و دختر بچه ای هستند که طی یک سری ماجرا با فکری هوشمندانه برای فراموش نکردن مسیر بازگشت به خانه با خرده های نان روی زمین نشانه گذاری کردند؛که دقیقا کاربرد برد کرامب هم در همین امر هست ، به بیان دیگر بردکرامب مسیر جستجوی کاربر را مانند خرده های نان به ترتیب نشانه گذاری می کند تا کاربر خیلی راحت با این علامت گذاری بین صفحات جا به جا شود.

پس برد کرامب متن کوتاه لینک داری است که معمولا بالای صفحه ی سایت قرار می گیرد.

حال که با مفهوم و اهمیت برد کرامب آشنا شدید ، در ادامه مطالب همراه ما باشید تا با انواع برد کرامب و کاربرد آن ها آشنا شوید.

به طور کل بردکرامب ها سه نوع رایج و پرکاربرد هستند :

  1.  مبتنی بر سلسله مراتب
  2.  مبتنی بر ویژگی
  3.  مبتنی بر تاریخچه
  •  مبتنی بر سلسله مراتب

بردکرامب مبتنی بر سلسله مراتب که با نام برد کرامب موقعیت  (Location)  هم شناخته می شود ، از رایج ترین نوع مسیریاب می باشد. این برد کرامب بر ساختار وب سایت شما و موقعیت کاربر در سایت تمرکز دارد ؛ hierachy based breadcrumb   سلسله مراتبی را به کاربر نشان می دهد که موقعیت او در سایت چگونه است و چند گام تا صفحه ی اصلی فاصله دارد و این امکان را می دهد که کاربر از صفحه ی فعلی خود به صفحات بالاتر دسترسی پیدا کند.

ساختار بردکرامب مبتنی بر سلسله مراتب به شرح زیر است:

Home >Blog>category>post name

  •  مبتنی بر ویژگی

بردکرامب مبتنی بر ویژگی در سایت های تجارت الکترونیک بیشتر کاربرد دارد، چون این نوع برد کرامب مسیریابی و جستجوی محصول را بر اساس دسته بندی آن ها انجام می دهد ؛ که یک نمونه ی آن را به شرح زیر برایتان آورده ایم:

مطالعه بیشتر:   هاتجر چیست و چه کاربردی دارد؟

فروشگاه > دسته بندی محصولات (مد و پوشاک) > مردانه ، زنانه ، بچگانه> لباس مردانه ، کفش مردانه ،

                                                                                      اکسسوری مردانه

  • مبتنی بر تاریخچه

برد کرامب مبتنی بر تاریخچه (history based breadcrumb) به کاربر این امکان را می دهد که تاریخچه ی مرور صفحات خود را مشاهده کند و به راحتی به صفحات قبل از صفحه ی فعلی بازگردد ، که مشابه این عملکرد را در بخش history  مرورگرتان می توانید مشاهده کنید .

پس رایج ترین کاربرد این نوع برد کرامب بازگشت به نتایج است:

صفحه ی اصلی (home)   <  صفحه ی قبل ۱ > صفحه ی قبل ۲ > صفحه ی فعلی

برد کرامب چیست ؟

مزایای استفاده از برد کرامب ها در سایت چیست ؟

از مزایای برد کرامب ها می توان به دسترسی راحت تر کاربران به مطالب سایت و وصل کردن   صفحات سایت  به ربات خزنده ی گوگل اشاره کرد

و همچنین breadcrumb کاهش نرخ پرش با ترغیب کاربران به مرور بیشتر صفحات که اگر صفحه ای هم مورد توجه کاربر قرار نگرفت با بازگشت کاربر به صفحه قبل جستجوی خود بر می گردد و در این صورت  کاربر در سایت می ماند و از صفحات دیگر بازدید می کند ؛ که داشتن این ویژگی جذاب برد کرامب نرخ پرش کاربر را به طور قابل توجهی کاهش می دهد که در ادامه مفصل تر توضیح خواهیم داد.

مطالعه بیشتر:   استراتژی های سئو

چرا باید از برد کرامب ها استفاده کرد؟

چند دلیل وجود دارد که باید از بردکرامب ها استفاده کرد ؛ همه آنها با سئو سایت در ارتباط هستند که این دلایل عبارتند از:

همانگونه که کاربران برای گوگل اهمیت دارند ، برد کرامب ها هم از این اهمیت برخوردار هستند ؛ به گونه ای می شود گفت گوگل برد کرامب ها را دوست دارد ، چون نگاه متفاوتی از سایت ها را به گوگل می دهد و موضوع دیگر اینکه گوگل از اطلاعات برد کرامب ها در صفحات جستجوی خود استفاده می‌کند ، که نمایش سایت شما را برای کاربران منحصر به فرد و زیبا     می کند.

بردکرامب ها استفاده از سایت را برای کاربران بسیار ساده می کند و با مشاهده ی بردکرامب به سادگی ساختار سایت را درک می کنند.و در کل می شود گفت که ساختار سئو سایت را ارتقا می‌دهد .

در افزایش تجربه کاربری (UX) نیز موثر هستند.

 در وب سایت ها انبوهی از صفحات و مطالب وجود دارد که باعث سردرگمی کاربران می‌شود ، که برد کرامب ها برای راضی نگه داشتن کاربران و احساس رضایت آنها از وضعیت با متن های کوتاه لینک دار خروجی های مناسبی را فراهم کرده اند که باعث ارتقای تجربه کاربری می شود که در این صورت خود موجب می شود که کاربر کلید بک (Backe) را لمس نکند که این موضوع خود از پارامترهای مهم در سئو است.

برد کرامب چیست ؟

 تاثیر آنها بر کاهش بانس ریت (Bounce Rate)

امروزه بیشترین بازدید ها از طریق موتورهای جستجوی گوگل صورت می گیرد ، که خود به این معنی است که هر صفحه از سایت شما مانند یک ورودی عمل می کند این یعنی لینک سازی داخلی و این می‌تواند هم نقطه ضعف و هم نقطه قوت شما باشد ؛ اگر این صفحات نظر و رضایت کاربران مورد هدف شما را کسب نکند نقطه ضعف شما است ولی اگر صفحات شما رضایتمند کاربرانتان باشد می توانید بازدهی عالی داشته باشید و سایت شما بازدید های  خوبی می خورد .

مطالعه بیشتر:   ریچ اسنیپت (Rich Snippet) چیست؟

خوب شما باید از راهنمایی هایی بهره مند شوید ، تا آنها را به دیگر صفحات مرتبط هدایت کنید که با بهره مند شدن سایت شما از برد کرامب می توانید پیشنهاد های جایگزینی به کاربران ارائه دهید و نیز از این طریق می شود  بانس ریت سایت را کاهش داد و این خود کمک زیادی به سئو وب سایت می کند. مطمئناً هدایت کاربران به صفحه اصلی سایت تان بهتر از آن است که از طریق دکمه Backe به گوگل بروند.

لینک سازی داخلی در سایت با استفاده از برد کرامب

لینک سازی داخلی سایت یکی دیگر از تاثیرات مثبت برد کرامب بر سئو است که باعث بهبود آن نیز می شود؛ بردکرامب با ساختار لینک ساز خود باعث ایجاد زنجیره‌ای از لینک‌های داخلی به صفحات مختلف  می شود که این امر خیلی مهم است.

چگونه می توانیم برد کرامب را به سایت اضافه کنیم

بردکرامب را از راه‌های زیادی  می شود  به سایت خود اضافه کرد که اگر از وردپرس یا جوملا استفاده می کنید پلاگین های مختلفی  هم دارد.

با استفاده از پلاگین yoast Seo  می توانید به راحتی آن را به سایت اضافه کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *