تبادل لینک در سئو

تبادل لینک در سئو

یکی از اهداف کسب و کار در دیحیتال افزایش ترافیک در وب سایت است. برای افزایش بازدید و رتبه بالای وب سایت روش تبادل لینک بسیار مؤثر است. در گذشته تبادل لینک یکی از راه های آسان و و ساده برای بهبود رتبه سئوی وب سایت بوده است. تبادل لینک روشی است که در سراسر اینترنت در حال تبلیغ است اما حرف و حدیث هایی هم درباره آن وجود دارد. ما در این مقاله درباره مفهوم  خدمات سئو و نحوه تبادل لینک در سئو و انواع تبادل لینک می پردازیم.

سئو چیست

سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو به معنای کمک کردن بهبود و ارتباط سایت ها برای رسیدن به رتبه بندی بالا است. سئو از زیر مجموعه های دیجیتال مارکتینگ است که اساس کار سئو یا موتورهای جستجو این است که در کوتاه ترین زمان بهترین نتیجه را به کاربران نشان دهند.

در تعریف دیگر سئو می توان گفت زمانی که شما در موتورهای جستجو به دنبال یک موضوع خاصی می گردید متوجه رتبه بندی بالای برخی از سایت ها شده اید و این سایت ها در صفحات اولیه نمایش داده می شوند. این صفحات برای موتور جستجو جالب هستند در نتیجه با بهینه سازی این صفحات موتور جستجو بیشترین امتیاز را به صفحات شما می‌دهد.

تبادل لینک چیست

تبادل لینک یا تبادل پیوند یعنی موافقت دو سایت اینترنتی برای لینک دادن به یکدیگر است که به آنها لینک متقابل هم می گویند. اگر از تبادل لینک به صورت بهینه و اصولی استفاده شود باعث افزایش رتبه سایت و جلب اعتماد کاربران می شود. تبادل لینک یک روش ساده ای است بدلیل اینکه شما سایت شریک یا همکار خود را پیدا می کنید و برای یکدیگر تبلیغ می کنید. این روش یک روش ساده و ارزان است که مشاغل آنلاین به آن توجه بسیاری دارند.

مطالعه بیشتر:   آشنایی با ابزار گوگل کیورد پلنر

انواع تبادل لینک

امروزه انواع مختلفی از تبادل لینک انجام می شود اما دو نوع مهم تبادل لینک داریم، یکی تبادل لینک دو طرفه و دیگری تبادل لینک سه طرفه است.

  • تبادل لینک دو طرفه: در این روش شما لینک تان را به سایتی( شریکتان) می دهید که به شما لینک داده است در واقع یک چرخه متقابل بینتان ایجاد شده است. در این روش شخصی که وارد سایت شما شده است می تواند وارد لینک یا سایت شریکتان هم شود.
  • تبادل لینک سه طرفه: بدلیل اینکه ربات گوگل رو به پیشرفت است توسط موتورهای جستجو این تبادل دو طرفه را متوجه می شود و باعث شده از مزایا و تاثیرات مثبت تبادل دو طرفه کاسته می شود. به همین دلیل متخصصان در زمینه سئو دنبال روش دیگری هستند که یک چرخه سه گانه ایجاد کند تا ربات گوگل نتواند ارتباط مستقیم این سایت ها را متوجه شود. به این صورت که سایت الف، لینک سایت ب و سایت ب لینک سایت ج و سایت ج لینک سایت الف را در سایت خود قرار می دهند. تبادل لینک سه طرفه بهترین روش تبادل لینک در سئو است.

تبادل لینک در سئو

 مزایای تبادل لینک برای سئو

در صورتی که یک لینک جذب سایتتان شود به معنای داشتن سایت موفق و محتوای خوب است. اگر شما تولید محتوای خوبی داشته باشید اما لینکی برای پشتیبانی از سایت نداشته باشید هیچ فایده ای ندارد. در ادامه مزایای تبادل لینک را نام می بریم:

  • ایجاد روابط حرفه ای: شما باید با همکارانتان ارتباط قوی و حرفه ای داشته باشید تا متوجه شوید دیگران چه محتوایی را تولید می کنند و در آینده چه برنامه ای خواهید داشت.
  • افزایش بازدید وب سایت: زمانی که اسم سایت شما در سایر سایت ها باشد خوانندگان از طریق پیوند وارد وبلاگ یا سایت شما می شوند. در نتیجه باعث افزایش بازدید سایت تان می شود.
  • افزایش اعتبار و رتبه صفحات: زمانی که سایتی دامنه معتبر با عملکرد خوبی در موتورهای جستجو داشته باشد باعث افزایش رتبه آن سایت می شود. امروزه بیشتر کارشناسان توجه ویژه ای به این مزیت سایت دارند.
مطالعه بیشتر:   بروز رسانی محتوا (آپدیت محتوا) و تاثیر آن بر سئو سایت

معایب تبادل لینک برای سئو

در صورتی که شما طبق قانون و مطابق چارچوب عمل کنید باعث بهبود ساییتان می شود اما اگر بدون توجه به این چارچوب ها تبادل انجام دهید سایتتان آسیب می بیند. در ادامه معایب تبادل لینک را بیان می کنیم:

  • پایین آمدن رتبه سایت: در صورتی که شما با سایتی تبادل لینک انجام دهید که محتوایش با محتوای سایت شما متفاوت باشد و یا کیفیت محتوای سایتشان پایین باشد، باعث کاهش رتبه سایتتان شود.
  • تقویت سئو یا سایت دیگران: وقتی شما به سایت هایی که کلمات کلیدی مشابه سایت شما دارند لینک دهید فقط باعث افزایش بازدید و رتبه سایت رقیبتان می شوید‌. تبادل لینک باید بین سایت های مشابه باشد نه با سایت های رقیب.
  • مسدود شدن یا پنالتی شدن توسط گوگل: در صورتی که چارچوب و قوانین گوگل را رعایت نکنید توسط گوگل سایتتان ممکن است مسدود شود ویا زیاده روی در تبادل لینک دو طرفه.
  • کاهش اعتماد گوگل یا موتورهای جستجو: اگر متن لینک تان مربوط به محتوای شما نباشد یا اگر سایتتان از پیوندهای غیر اصولی باشد سبب کاهش اعتماد گوگل نسبت به خودتان می شوید.

تبادل لینک در سئو

روش استفاده از تبادل لینک برای کمک به سئو

در صورتی که شما به سایت های معتبر و سایت هایی که محتوایش مرتبط با محتوای سایت شما است لینک دهید باعث افزایش بازدید سایتتان می شود. محتوا حکم پادشاه را دارد و وقتی که اطلاعات ارزشمند در اختیار کاربران قرار می دهید باعث می شود سایت شما تاج و تخت سلطنتی خود را بدست آورد. درصورتی که شما به سایت های معتبر لینک دهید درواقع سایت خود را به عنوان منبع اطلاعاتی معتبر معرفی کرده اید.

مطالعه بیشتر:   به روز رسانی محتوا چیست؟ چطور باید آن را انجام داد؟

زمانی که تبادل لینک بین سایت های معتبررخ دهد هردوسایت سود می برند. قبل ازاینکه لینک متقابل را درخواست کنید باید معیارهای سئو سایت را بررسی کنید تا مطمئن شوید با یک سایت معتبر تبادل لینک انجام داده آید. درنتیجه زمانی که تبادل لینک بین سایت ها بطور طبیعی اتفاق افتد هر دو سایت می توانند ازاین تبادل لینک سود ببرند.

سخن آخر

یکی از بخش های مهم استراتژی لینک سازی، ایجاد روابط در کسب و کارتان است. با لینک دادن به سایت های معتبر شانس دیده شدن سایت شما توسط مدیران آن سایت افزایش می یابد و احتمال اینکه به شما لینک دهند هم بالاست. در نتیجه تبادل لینک برای سئو در صورتی که از تکنیک ها و استراتژی های کم ریسک استفاده کنید خوب است و باید سایت تبادل کننده دارای حداقل شرایطی باشد که تبادل لینک مؤثر باشد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *