تقویم محتوایی

تقویم محتوایی

یکی از مهم ترین اصول در کسب و کارهای امروزی بازاریابی محتوایی است. اگر شماهم جزو کسانی هستید که می خواهید بازاریابی محتوایی را شروع کنید باید یک برنامه ریزی دقیق و منظم داشته باشید که این کار با تقویم محتوایی امکان پذیر است. شما برای انجام درست کار باید محتوای کافی تولید کنید و برای رسیدن به هدفتان محتوای مناسب با کسب و کار خود را به طور منظم منتشر کنید. داشتن یک برنامه منظم به شما کمک میکند تا بتوانید به راحتی منابع تولید و تبلیغ محتوای خود را مدیریت کنید. تقویم محتوایی به شما کمک می کند تا روند کار تولید محتوا از دستتان خارج نشود در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهیم شد با ما همراه باشید.

تقویم محتوایی چیست؟

یکی از بهترین ابزارها برای نظم دادن به بازاریابی کسب و کار شما تقویم محتوایی است که یک راهنمای مطمئن برای رسیدن به اهداف کسب و کار شما می باشد. شما می توانید تمام محتواها و مطالبی که قصد انتشار آنها را دارید همراه با زمانی که برای انتشار هر کدام از آنها درنظر گرفته اید را در این تقویم  درج کنید.  تقویم ِمحتوایی راهی برای برنامه ریزی و سازماندهی کلیه مطالب آینده کسب و کارتان است همچنین یک جدول برنامه ریزی روزانه است که به تیم مارکتینگ و بخش تولید محتوا کمک می کند تا همه فعالیت های خود را به نحو احسن انجام دهند. این تقویم به شما کمک می کند تا ایده های بازاریابی در ماه های آینده را نیز برنامه ریزی کنید،ایده های خود را یک جا جمع آوری کنید و محتوای انتخابی تان را در حوزه موضوعات مورد نظرتان سازمان دهی کنید.

مطالعه بیشتر:   آموزش قدم به قدم ابزار Moz

مراحل طراحی تقویم محتوایی

برای ساخت تقویم  باید یک استراتژی محتوا داشته باشید و سپس با توجه به داده های بدست آمده و اهداف خود آن را بسازید. برای ساخت تقویم محتوایی باید مراحلی را طی کنید تا به اهداف بازاریابی خود برسید. در ادامه شما را راهنمای می کنیم تا بتوانید تقویم  خود را طراحی و برنامه ریزی کنید.

تعیین هدف

اولین و مهم ترین قدم برای ساخت تقویم محتوایی مشخص کردن اهداف بازاریابی محتوا است. درست و به خوبی انجام دادن این کار به راحت تر شدن مراحل بعدی کمک میکند. قبل از شروع کار باید بدانید قرار است تولید محتوا شما را به چه اهدافی برساند. هدف اصلی همه از تولید محتوا در شبکه های اجتماعی رشد کسب و کار خود و فزایش فروش است.  طراحی تقویم  اگر بدون هدف انجام شود بی ثمر می شود از این رو زمانی که اهداف محتوایی خود را مرتب و تدوین می کنید برای آنها اولویت در نظر بگیرید و از پرداختن همزمان به چندین هدف بپرهیزید زیرا این کار باعث می شود تا نتوانید روی اهدافتان آن طور که باید متمرکز شوید. زمانی که برای تقویم  برنامه ریزی می کنید باید در نظر داشته باشید که در انتهای دوره قرار است به چه اهدافی دست پیدا کنید.

 تعيين مخاطب

برای طراحی تقویم باید بدانید که مخاطبان شما چه کسانی هستند و در چه گروه سنی قرار دارند. سپس باید بررسی کنید که  چه نوع محتوایی برای آنها جذاب است. همچنین تعیین پرسونای مخاطب به روند بهبود کار شما کمک میکند در واقع باید شما بدانید چه زمانی از شبانه روز و چه روزی از هفته مخاطبان شما بیشتر شبکه های اجتماعی و اینترنت را چک می کنند. برای مشخص کردن مخاطبین هدف به مشتریان فعلی خود دقت کنید.

مطالعه بیشتر:   رقص گوگل

مخزن محتوای خام

شما  می توانید یک مخزن محتوایی خام بسازید. در یک فایل انواع محتواهای خام و یا منابعی که از آنها می خواهید محتوا استخراج کنید را مشخص میکنید و تمامی ایده های موجود در این فایل را ذخیره می کنید. در حقیقت این فایل راهنمای شما برای تدوین تقویم محتوایتان خواهد بود. اگر در ماه ها و هفته های بعدی ایده های جدیدی داشته باشید می توانید به این فایل اضافه کنید. کلمات کلیدی و ترند روی ایده ها اثر می گذارند.

انتشار محتوا

در آخرین مرحله شما می توانید کار با تقویم  را شروع کنید. این مرحله شامل تولید محتوا و انتشار منظم آن است.

تقویم محتوایی

ابزار های  طراحی تقویم محتوایی

 شما می توانید برای ایجاد یک تقویم محتوایی فایل متنی ایجاد کنید و به نویسندگان خود بفرستید اما این نوع از تقویم سازی برای کسب و کارهای کوچک پاسخگو است و برای کسب و کار های بزرگتر هرچقدر که شما اعضای فعال تر و حجم تولید محتوای زیاد تری داشته باشید باید از برنامه های تخصصی استفاده کنید. ابزارهای مختلفی برای سازماندهی محتوای وبسایت وجود دارند که شما می توانید نسبت به هدف و نوع کسب و کار خود از آن ابزارها استفاده کنید. چند مورد از این ابزار ها  exel ,word Trelle ,Asana,و … است که در ادامه به توضیحات مختصری از آنها خواهیم پرداخت. سازوکار این ابزارها تقریباً به یک شکل است و با تسلط بر یکی از آنها می توانید از بقیه نیز به راحتی استفاده کنید.

Trello

یکی از ساده ترین ابزار های آنلاین برای مدیریت تقویم محتوایی ترلو است. محیط ترلو طوری طراحی شده که به شما این اجازه را می دهد تا از تگ های رنگی، چک لیست، تقویم و آپلود فایل استفاده کنید. محیط هر برد در ترلو را م یتوانید به دلخواه شخصی سازی کنید تا فضای آن با فضای کاری شما شباهت بیشتری داشته باشد. توجه داشته باشید که در نسخه رایگان ترلو امکان استفاده از تعداد محدود برد برای هر تیم را دارید.

مطالعه بیشتر:   بازاریابی چریکی چیست؟

Asana

آسانا ابزار دیگری است که می توانید از آن برای مدیریت تقویم محتوایی استفاده کنید. با این ابزار شما می توانید قالب های مختلف را انتخاب کنید و یا یک قالب خالی را انتخاب کنید و به دلخواه خود تغییر دهید.

Airtable

ایرتیبل محیط متفاوت تر و جدی تری نسبت به دو ابزار قبلی دارد و به شما اجازه می دهد که به صورت کاملاً حرفه ای از قالب كان بان استفاده کنید.

نتیجه گیری

یکی از مهمترین بخش های بازاریابی ، تولید محتوا است. برای داشتن محتوایی باکیفیت و انتشار منظم آن باید یک تقویم محتوایی داشته باشید. بهتر است قبل از تدوین آن هدف خود را‌مشخص کنید و سپس مخاطبان را مشخص کنید و در انتها با تدوین استراتژی تقویم محتوایی خود را طراحی کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *