چگونه سئو رقبا را بررسی کنیم

MohtavaMoon

درخواست مشاوره

به مشاوره با کارشناس دیجیتال مارکتینگ نیاز دارید؟

امروز و در این مقاله قرار است به طور کامل درباره ی تکنیک های لینک سازی داخلی و استراتژی های آن با یک دیگر صحبت کنیم؛ اگر مایل هستید بیش تر با استراتژی های لینک سازی داخلی و هم چنین نقش آن در بهینه سازی و خدمات سئو سایت و بالا بردن رتبه ی آن آشنا شوید به هیچ عنوان این مقاله را از دست ندهید. اجازه دهید که صحبت های خود را با یک مثال شروع کنیم.  تصور کنید که شما قرار است به طبقه ی پنجاهم یک برج بلند بروید. قطعا می دانید که تنها راه برای بالا رفتن از این ساختمان راه پله و یا آسانسور است و مطمئنا می دانید که استفاده از آسانسور کار را راحت تر می کند و علاوه بر این دیگر لازم نیست برای رسیدن به طبقه ی مورد نظر خود تک تک طبقات را بگردید . باید خدمتتان عرض کنیم که لینک سازی داخلی در هر سایت همان کار آسانسور را انجام می دهد.  در واقع می توان گفت که لینک سازی موجب درک بهتر محتوا توسط ربات های گوگل و هم چنین هدفمندی حرکت کاربران می شود.

لینک سازی داخلی چیست؟

لینک سازی داخلی چیست؟

شاید با خود بپرسید که لینک سازی داخلی چیست و چه وظیفه ای دارد. شایان ذکر است که لینک سازی داخلی یعنی یک صفحه از سایت را به صفحه ی دیگری که در همان سایت قرار دارد وصل شود. این گونه کاربر روی یک لینک کلیک می کند و به راحتی به ذکر بخش های سایت می رود  که مطلب های مرتبط دیگری را مطالعه کند. قطعا خود شما نیز بار ها به سایتی مراجعه کرده اید و تعدادی لینک در آن مشاهده کرده اید که تیتر آن ها عناوینی مرتبط با مطلب مورد نظر شما داشته باشد. لینک هایی هم چون ساید بار، لینک های موجود در منوی اصلی، بنر های گرافیکی،  محتوا ها و فوتر جز لینک سازی داخلی هستند.

علت اهمیت لینک سازی داخلی چیست ؟

علت اهمیت لینک سازی داخلی چیست؟

گوگل به خاطر دسترسی کاربر به محتوا های جدید لینک سازی داخلی را روی کار آورد. قطعا می دانید که یک صفحه ی جدید که محتوای جدیدی را ارائه کرده است و هیچ گونه لینک داخلی ندارد و یا این که این صفحه هیچ نقشه ای در سایت ندارد و از بک لینکی هم برای آن دریافت نشده است هیچ گونه شانسی برای دیده شدن توسط ربات های گوگل ندارد و این ربات ها هیج وقت متوجه ی این سایت نمی شوند و در واقع می توان گفت که این صفحه هیچ نقشی در بالا بردن جایگاه سایت و یا در ترافیک ورودی نداشته است. تصور کنید که در همان برج بلند مثال قبل طبقه ای در طبقه ی بالا ساخته اید اما این طبقه هیچ گونه دسترسی مثل راهرو ، راه پله و یا آسانسور ندارد و کسی نمی تواند به آن جا برود پس عملا این طبقه ی ساخته شده هیچ گونه کاربردی ندارد. دقت کنید که گوگل دائم به دنبال صفحات جدید است و این صفحات نیز توسط ربات ها آنالیز می شوند و سپس ربات ها آن صفحه را ایندکس می کنند. این صفحات جدید وقتی دیده می شوند که لینکی داشته باشند پس با توجه به این تفاسیر لینک سازی داخلی باید اهمیت زیادی برای گوگل داشته باشد.

چگونه یک استراتژی برای لینک سازی مشخص کنیم ؟

چگونه یک استراتژی برای لینک سازی مشخص کنیم؟

اصلی ترین صفحات باید به صورت مستقیم در دسترس کاربران قرار می گیرد و قطعا بیش ترین لینک های داخلی را دریافت می کنند.  باید خدمتتان عرض کنیم که یکی از بخش های مهم برای دسترسی به صفحات اصلی یک سایت منوی سایت است.  برخی از افراد لینک های زیادی در این بخش می گذارند اما غافل از این که تعداد بالای این لینک ها اجازه ی تفکیک این لینک ها را از یک دیگر می گیرد. برای لینک سازی داخلی بهتر است این دو تکنیک را رعایت کنید.

1. تکنیک مرزبندی

1. تکنیک مرزبندی

اگر سایت شما چند دسته ی اصلی داشته باشد و هر کدام از آن ها چندین زیر مجموعه ی مهم داشته باشد.  چنان چه همه ی این صفحات را در منوی اصلی قرار دهید ارزش همه ی آن ها یکسان می شود اما دسته بندی های اصلی و تعدادی از آن ها اهمیت بالا تری دارد.  تکنیک مرزبندی موجب می شود  تا لینک سازی تنها در صفحه هایی که محتوا های که با یک دیگر ارتباط دارند انجام شود. با این تکنیک تنها صفحه های اصلی لینک می دهند و از صفحه هر دسته بندی لینک سازی به صفحه های پایین  و محصولات مرتبط با آن انجام می شود.

2. به کار بردن انکر تکست مناسب

2. به کار بردن انکر تکست مناسب

حواستان باشد که این انکر تکست ها اگر به شکل مناسب استفاده شوند نقش خیلی موثری در درک شدن صفحه توسط گوگل دارند. این انکر ها در واقع تابلو های راهنما در یک ساختمان هستند که شما را به بخش های مربوط راهنمایی می کنند.

اشتباهات در لینک سازی داخلی کدام اند

اشتباهات در لینک سازی داخلی کدام اند

چنان چه موارد ذکر شده به درستی انجام شوند ارتباط صفحه ها و در دسترس بودن آن ها به شکل درستی انجام می شود اما خب این طبیعی است که بعد از گذشت مدتی و با زیاد شدن تعداد صفحات برخی امکان اشتباهات و مشکلات در سایت وجود دارد.

• لینک شکسته

• لینک شکسته

تصور کنید که آسانسور مثال قبل در برخی طبقات توقف نکند و یا این که یک طبقه بالا تر و یا پایین تر برود ؛ این آسانسور خراب همان لینک شکسته است.  لینک شکسته این گونه است که کاربر با کلیک روی آن به یک صفحه ی بدون محتوا وارد می شوید. چنان چه کاربر روی این لینک ها کلیک کند و چیزی مشاهده نکند قطعا خطای ۴۰۴ را مشاهده می کند. این لینک های شکسته معمولا به خاطر ویرایش آدرس قبلی  سایت به وجود می آیند و یا این که یک صفحه از سایت حذف شود و جایگزینی برای آن انتخاب نشود.  برای رفع این مشکلات می توانید لینک هایی که در بخش های دیگر هستند را شناسایی کنید و آن ها را ویرایش کنید. علاوه بر این می توانید از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنید و آن لینک را به صفحه ی دیگری که با آن ارتباط دارد ریدایرکت کنید.

• صفحات مهم که لینک های داخلی دارند

• صفحات مهم که لینک های داخلی دارند

باید خدمتتان عرض کنیم که اگر لینک های زیادی در یک صفحه قرار بگیرند قطعا ارزش و اعتبار این لینک ها به مراتب کم تر می شود. خیلی از مواقع که صفحه هایی که ارزش و اعتباری به دست می آورند به عنوان مرجع برای تقویت صفحات دیگر استفاده می شود اما اگر تعداد این لینک ها زیاد شود ارزش و اعتبار بین همه ی آن ها تقسیم می شود و در نتیجه ارزش کمی به هر کدام داده می شود. چنان چه موضوع با آن صفحه مرتبط نباشد تاثیر منفی روی سایت می گذارد.

• صفحات بدون لینک

• صفحات بدون لینک

در بخش های قبل نیز به این مورد اشاره کردیم که اگر یک صفحه آدرس و لینکی نداشته باشد به گونه ای دسترسی به آن غیر ممکن می شود. گوگل صفحاتی را که لینک داخلی ندارند را با عنوان Orphan page  و یا صفحه های یتیم می شناسد. اگر محتوای با کیفیت و با ارزشی تولید کنید اما لینک داخلی برای آن آماده نکنید هیچ کار مفیدی انجام نداده اید و هیچ ارزشی نیز به سایت شما اضافه نمی شود.

مزایای لینک سازی داخلی چیست ؟

مزایای لینک سازی داخلی چیست ؟

لازم است بدانید که لینک سازی داخلی مزایای بیشماری دارد  که یکی از  آن ها این است که استفاده از لینک سازی موجب ساختار سایت برای موتور جست و جو گر است. علاوه بر این لینک سازی موتور های جست و جو مثل گوگل به خوبی صفحات سایت را طبقه بندی می کند و یک فهرست کامل تهیه می کند. چنان چه این کار ادامه دار شود موجب شناسایی صفحه های دیگر می شود و این گونه بازدید سایت نیز بالا می رود . قطعا می دانید که افزایش بازدید یک سایت مهم ترین هدف مدیر سایت است. مزیت دیگری که این کار دارد موجب ایجاد نظم در سایت می شود و یک رابطه مناسب بین دو متن در یک سایت ایجاد می کند. 

انواع لینک سازی داخلی

انواع لینک سازی داخلی

لینک های داخلی انواع و اقسام گوناگونی دارند که هر کدام از آن ها وظیفه ی خاصی دارند.  ما در این بخش تعدادی از این انواع را برای شما نام می بریم.

 • لینک فالو
 • لینک نوفالو
 • لینکی که کاربر تولید می کند
 • لینک اسپانسری

هر کدام از این لینک ها به شکل های مختلفی ساخته می شوند و هر کدام نیز مزایای مخصوص به خود را دارند.

 • لینک سازی دستی
 • لینک سازی در متن
 • لینک سازی اتوماتیک داخلی
 • لینک سازی در صفحه های اول
 • لینک سازی در منوی سایت
 • لینک سازی در عکس های موجود
 • لینک سازی با کمک افزونه ها

1 دیدگاه

 • من از مزایای لینک سازی داخلی مطلع نبودم ولی توضیحات و مطالب روان که در اختیارم قرار دادین کاملا متوجه شدم ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.