زامبی پیچ

زامبی پیچ

 زامبی پیچ ها نمونه ای از صفحاتی هستند که نمی توان به آن ها صفحات زنده گفت و نه صفحات مرده. بنابراین سایت ها و صفحه هایی که حاوی زامبی هستند هیچ گونه فایده و تاثیری ندارند. همچنین می توان گفت که این صفحات از نظر گوگل و همچنینی مخاطبان هیچ ارزش و جذابیتی ندارند.ان ها ترافیک کمی را برای سایت های گوگل می سازند و این امر برای ربات های گوگل جذاب نیست.پس می توان نتیجه گرفت که وجود زامبی در یک سایت می توان تاثیر بدی بر روی رتبه آن سایت نیز داشته باشد. در ادامه بیشتر درباره زامبی پیچ توضیح می دهیم.

چگونه صفحات زامبی را پیدا کنیم؟

وجود زامبی می توانند تاثیر بسیار بدی بر روی سئوی سایت و رتبه بندی آن نیز داشته باشد. پس می توان گفت برای مقابله با این موضوع باید روش پیدا کردن زامبی پیچ را شناسایی کنید. در ادامه روش های شناسایی زامبی پیچ را توضیح می دهیم.

روش ۱

در اولین اقدام وارد سرچ کنسول گوگل شوید و به قسمت performance بروید و بعد از باز شدن صفحه مربوط بر روی آیکون + کلیک کنید و سپس گزینه page را انتخاب کنید.حال از بین گزینه های پیش رو باید بر روی گزینه compare کلیک کنید.اکنون شما باید آدرس دو صفحه از سایت خود را وارد کنید که این امر جهت مقایسه انجام می شود.یکی از صفحاتی را فکر می کنید بهترین عملکرد را دارد انتخاب کنید و یک صفحه از صفحاتی که به نظر شما عملکرد خوبی ندارند را انتخاب کنید. اکنون شما به راحتی می توانید تفاوت بین عملکرد دو صفحه را ببینید. پس این روش برای مقایسه تفاوت عملکرد دو صفحه نیز به کار می رود.

مطالعه بیشتر:   مزرعه لینک چیست؟

روش ۲

بعد از این که شما وارد سرچ کنسول گوگل شدید به بخش coverage بروید. اکنون شما باید از میان گزینه های موجود بر روی Excluded کلیک کنید و آن را نیز انتخاب کنید.بعد از اینکه این قسمت را انتخاب کردید تمام اطلاعت مربوط به این بخش نمایش داده می شود. حال اگر شما صفحه را به پایین  اسکرول کنید  قسمت Explorer,   currently  not indexed مشاهده می کنید که با انتخاب آن آدرس برخی از صفحات نمایان می شود.که می توان گفت که این صفحات نمایش داده شده در حقیقت همان صفحات زامبی سایت هستند.

زامبی پیچ

برخی موارد مورد توجه برای شناسایی زامبی پیچ

 • میزان بازدید
 • میانگین رتبه در صفحه فرود
 • نرخ پرش از صفحه
 • میزان کلیک

روش های اصولی مقابله با صفحات زامبی

می توان‌گفت از موثر ترین روش های مقابله با زامبی صفحات این است که یا آن ها را بهبود دهید و یا آن ها را به طور کامل حذف کنید.بنابراین می توان گفت که کاخی لازم است که شما بر روی آن ها کار کنید و گاهی نیز باید آن را حذف کرده و از بین ببرید. در ادامه این دو روش را توضیح می دهیم

روش بهبود صفحات زامبی

صفحات دارای زامبی هیچ گونه جذابیت و کاربردی برای مخاطبان و کاربران ندارند که می توان گفت که در اکثر اوقات این امر به علت زمان طولانی بارگیری صفحه ایجاد می شود.همچنین می توان گفت که یکی دیگر از علت های این مشکل نیز محتوای نامناسب است.برای بهبود این صفحات می توانید به صورت زیر عمل کنید.

 • محتوای صفحات را بررسی کنید.

این امر یعنی بررسی محتوای صفحات به شما کمک می کند تا بتوانید محتوا هایی که بی کیفیت هستند را به راحتی شناسایی کنید. در این صورت شما می توانید برای بهبود این محتوا ها اقدام کنید و آن ها را به روشهای مختلف اصلاح کنید.

 • طراحی صفحات بررسی کنید

شما با بررسی صفحات سایت می توانید صفحات قدیمی سایت را بشناسید. این ساختار ها به علت تغییر قالب سایت ساختار ان ها بهم خورده است. شما با شناسایی این سایت های قدیمی می توانید آن ها به صورت واکنش گرا بروز رسانی کنید.

 • حذف صفحات زامبی

ممکن است شما با صفحاتی مواجه شوید که امکان ارتقا و بهبود آن ها وجود ندارد. برای نمونه اگر در مواقعی چند صفحه از سایت شما به راهنمایی  درباره یک موضوع مشخص تعلق دارد و فقط یکی از آن ها ترافیک زیادی دارد شما در این مواقع نیاز ندارید که که همه صفحه ها را ارتقا دهید بلکه در این موقع بهتر است که آن ها را بر روی صفحه مشابهی که دارای ترافیک بالایی دارند ریدایرکت کنید.

مطالعه بیشتر:   سئو ووکامرس چیست و چگونه انجام می‌شود؟

زامبی پیچ

رایج ترین صفحات زامبی

 • دسته بندی های محصول یا وبلاگ فاقد محتوا
 • صفحات با محتوای کوتاه و کمتر از ۳۰۰ کلمه
 • صفحات برچسب محصول یا مقاله فاقد محتوا
 • صفحات اخبار قدیمی سایت
 • صفحات برچسب هم نام با سایر صفحات مهم و اصلی سایت مانند سایت دسته بندی ها

جلوگیری از ایجاد زامبی پیج ها در سایت

صفحه های حاوی زامبی صفحات قدیمی هستند که از یاد رفته اند و شما نمی دانید که در چه زمانی آن ها را ایجاد کرده اید. بنابراین در گذر زمان ممکن  است که محتوا های موجود در این صفحات قدیمی و بی ارزش شده باشند و همین امر نیز سبب می شود تا این صفحه ها در دسته صفحه های زامبی قرار بگیرند.بنابراین می توان گفت که برای جلوگیری از ایجاد این مشکل بهتر است در فاصله های زمانی منظم و معین وضعیت صفحه های سایت خود را بررسی کنید و در صورت نیاز صفحه های سایت خود را بروز رسانی کنید.برای نمونه صفحات فرودی که برای کمپین های ویژه ای طراحی شده اند بعد از پایان کمپین بدون کاربرد باقی می مانند پس در این صورت بهتر است که این صفحه ها را حذف کنید و یا آن ها را ریدایرکت کنید. همچنین می توان گفت که اگر شما از همان آغاز کار تولید محتوا یک استراتژی و ساختار مشخصی  برای ایجاد صفحات و کلمات کلیدی داشته باشید. امکان این که به صفحه های زامبی دچار شوید کم می شود.

صفحه های زامبی پیج کدامند؟

 • صفحاتی که دارای لینک شکسته هستند.
 • لینک های شکسته و همچنینی بدون استفاده
 • صفحه هایی که محتوای آن ها سئو نشده است.
 • نتایج غیرمرتبط که در جستجوی سایت وجود دارند
 • صفحه هایی که عنوان ها و همچنین مطالب تکراری دارند.
 • استفاده از دسته بندی برچسب های غیر مفید و بدون استفاده
 • محتوا های کوتاه،تعداد کلمات هر محتوا باید حداقل ۳۰۰کلمه باشد. محتوای کوتاه به نوعی زامبی پیچ است.
مطالعه بیشتر:   DMCA  چیست؟

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.