سئو سایت جوملا

 

سئو سایت جوملا

جوملا یکی از زبان های طراحی سایت است که با وجود رقبای بهتری که وارد بازار شده اند ، به دلیل مزایایی که دارد هنوز هم مورد استفاده ی برخی طراحان و برنامه نویسان قرار می گیرد . برای اینکه سایت های جوملا نیز مورد بررسی ربات های گوگل قرار بگیرند نیاز است تا اقداماتی را انجام دهید.در این مقاله سعی کرده ایم بتوانیم شما را با جوملا، سئو جوملا و نکاتی در ارتباط با سئو سایت جوملا و… آشنا کنیم پس این مطلب را با دقت تا انتها بخوانید.

 جوملا چیست؟

جوملا یک زبان برنامه نویسی و یک سیستم مدیریت محتوا است که انعطاف پذیر و متن باز می باشد، همچنین قابلیت هایی دارد که مدیریت کردن محتواها را راحت تر می کند اما با تمام این مزیت ها می توان گفت که جوملا به دلیل یکسری تنظیمات پیش فرضی که دارد چندان محبوب موتورهای جستجوگر مانند گوگل نیست بلکه برای سئو کردن سایت های جوملا نیاز است شما اقداماتی را انجام دهید تا بتوانید در رتبه بندی های گوگل قرار بگیرید اما با این حال به دلیل برخی از مزیت ها و آسانی کار با آن هنوز افرادی هستند که سایت خود را با استفاده از جوملا راه اندازی و طراحی می کنند.

سئو سایت جوملا چیست؟

همان طور که گفته شد برای سئو کردن سایت های جوملا باید اقداماتی را انجام دهید که برخی از این اقدامات به اصول اساسی و پایه ای سایت بر می گردد که باید در وهله ی اول آن ها را به درستی انجام دهید و بعد از آن اقدام به پیاده سازی دیگر اصول سئو شوید. قدم به قدم با ما پیش آیید تا شما را به طور کامل به جوملا و سئو سایت آن آشنا کنیم.

چگونه سایت جوملا را سئو کنیم

سئو کردن یک سایت به معنای تغییر و بهبود برخی از تنظیمات سایت است به طوری که بتوانید در رتبه بندی های گوگل در اولویت های جستجوگران قرار بگیرید. همان طور که در فوق اشاره کردیم قبل از انجام هر کاری نیاز است تا برخی تنظیمات سئو سایت خود را تغییر دهید و بهینه سازی کنید.

مطالعه بیشتر:   مزرعه لینک چیست؟

برخی از این اقدامات اساسی و پایه ای عبارتند از:

  • استفاده از هاست مناسب سایت جوملا
  • بهینه سازی URL ها
  • فشرده سازی Gzip را فعال کنی
  • بهینه سازی تصاویر
  • فعال سازی کش
  • ساخت سایت مپ
  • استفاده از افزونه های بهینه سازی
  • نصب ویرایشگر JCE
  • و…

استفاده از هاست مناسب سایت جوملا

هاست یکی از عوامل بسیار مهم در سرعت سایت است و می تواند باعث رضایت و یا نارضایتی کاربران شود. همان طور که می دانید کاربران سایت هایی که سرعت لود کمتری دارند را رها می کنند پس در هنگام خرید هاست، دقت کنید تا هاست مناسب با سایت جوملا را انتخاب و خریداری کنید.

سئو سایت جوملا

بهینه سازی URL ها

سایت های جوملا به صورت پیش فرض از پیوندهای طولانی و بی معنا برخوردار هستند که برای گوگل و کاربر چندان مناسب نیست و خوانایی ندارد .

URLهای مورد پسند و محبوب گوگل htaccess  می باشد در صورتی که در سایت های جوملا TXT  می باشد به همین دلیل برای فعال کردن ویژگی خواندن گوگل بهتر است تا ساختار URL  خود را تغییر دهید. این گونه می توانید نامی کوتاه، تمیز و مورد پسند گوگل برای URL  خود داشته باشید.

قابلیت های URL Rewriting و SEF URLs را فعال کنید

در قسمت تنظیمات جوملا،  دو گزینه “Search Engine Friendly URLs” و “Use URL Rewriting” را فعال کنید. اینگونه می توانید عبارات بی معنا و طولانی در پیوندها را حذف کنید و از نام هایی که در منو ذخیره کرده اید استفاده نمایند.

حذف ID در URL  های سایت

سایت های جوملا به پیوندهای سایت جوملای شما یک عدد اضافه می کند که برخی از برنامه نویسان این کار را مضر می دانند به همین علت باید از طریق تنظیمات این عدد را نیز از پیوندهای خود پاک کنید.

مطالعه بیشتر:   فشرده سازی فایل ها برای افزایش سرعت سایت

فشرده سازی Gzip  را فعال کنی

این عملکرد باعث می شود سرعت سایت شما افزایش یابد به طوری که در دانلود شدن فایل ها و همچنین لود شدن صفحه ی سایت شما بسیار موثر است.

بهینه سازی تصاویر

تصاویر در سایت های جوملا یکی از اصول بهینه سازی می باشد در صورتی robot.txt  این امکان را می دهد تا گوگل برای خواندن عکس های سایت نیازی به فهرست بندی نباشد به همین سبب سایت های جوملا ممکن است در این مورد کمی دچار مشکل شوند که شما باید به طور دستی آن را تنظیم کنید.

برای اجازه ی دسترسی گوگل به تصاویر که یکی از عوامل موثر و مهم در افزایش ترافیک است باید از قسمت robot.txt‌ کلمه ی /images  / را پاک کنید.

فعال سازی کش

کش سابقه ی سایت را در خود ذخیره می کند که این امر به صورت کلی باعث افزایش سرعت بالا آمدن سایت می شود اما متاسفانه این ویژگی در سایت های جوملا به صورت خودکار و پیش فرض غیر فعال است که شما با فعال کردن این ویژگی می توانید باعث بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر شوید.

ساخت سایت مپ

برای تسهیل شناخت گوگل نسبت به صفحات سایت و فهرست بندی آن ها نیاز است تا شما با استفاده از برخی افزونه ها برای سایت خود یک مپ بسازید و در این صورت به گوگل برای خوانش و فهرست بندی سرعت دهید.

استفاده از برخی افزونه ها

استفاده‌ از افزونه ها باعث بهبود سئو داخلی سایت می شوند که متاسفانه در سایت ها CMC ‌ وجود ندارد که شما به عنوان یک برنامه نویس سایت ها باید آن ها را تغییر‌ دهید. افزونه ها از جهات مختلف می توانند سئو سایت شما بهبود بخشند و امکانتات مختلفی نظیر:  URL های مورد پسند گوگل، شناسایی لینک های شکسته ،  انجام ریدایرکت ها، امکان کش کردن صفحات سایت، اتصال به گوگل آنالیتیکس و … برای شما فراهم می‌کند.

مطالعه بیشتر:   بولد کردن کلمات کلیدی و تاثیر آن در سئو

سئو سایت جوملا

نصب ویرایشگر JCE

این ویرایشگر امکانات ویژه و مختلفی را در اختیار شما قرار می دهد که یکی از آن ها ویرایش نام تصاویری است که در سایت و صفحات سایت خود به کار می برید، به همین منظور می توانید با نصب این ویرایشگر از امکانات آن استفاده کنید همچنین باید گفت کار با این ویرایشگر بسیار آسان و راحت می باشد.

سئو جوملا راحت تر است یا وردپرس؟

گاه برای بسیاری از برنامه نویسان و طراحان سایت ها این سوال پیش می آید که سئو جوملا راحت تر است یا سئو وردپرس؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که وردپرس به صورت پیش فرض برخی از تنظیمات سئو سایت را دارد اما سایت هایی مانند جوملا  به صورت دستی و توسط برنامه ریز تنظیم شوند. قیاس زبان های برنامه نویسی را نمی توان به طور دقیق انجام داد زیرا هر بازن دارای معایب و مزایای خاص خود است و تنها به نحوه ی برنامه نویسی و تنظیمات آن بستگی دارد که سایت شما چگونه عمل کند.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا چند نکته ی اصولی و تنظیمات اولیه ی سئو سایت های جوملا را برای شما بیان کنیم اما نکته ی مهم که باید در نظر داشته باشید نقش مهم برنامه نویس و نحوه ی برنامه نویسی او است که می تواند در عملکرد سایت شما نقش به سزایی داشته باشد به همین علت برای آموزش تخصصی و حرفه ای و یا ارتباط با برنامه نویسان مجرب می توانید از اطلاعات درج شده در سایت با ما ارتباط برقرار کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *