فاکتور INP

 فاکتور INP

اگر شما هم فردی هستند که از راه اینترنت درآمد دارید و صاحب یک وب سایت هستید و یا به دنبال یادگیری علم سئو می باشید؛ مطمئن هستم تا الان با اصطلاح فاکتور INP رو به رو شده اید. اما این فاکتور چیست و چه کمکی به شما برای پیشرفت کردن می کند؟

فاکتور INP چیست؟

این فاکتور مخفف جمله Interaction to Next paint می باشد و نشان دهنده زمان پاسخ دادن به یک وب سایت به مخاطب با تمام تعاملات انجام شده مثل: کلیک کردن، ضربه های کلید کیبورد و… می باشد. به طور کلی فاکتور ای ان پی یعنی مدت زمانی که کاربر در وبسایت در حال انجام کارهایش است و آن را اندازه گیری می کند.

هدف کلی از معرفی این فاکتور این است مدت زمانی که کاربر محاسبه کند و تا زمانی که او از وبسایت خارج نشده است و گزینه های جدید را به او نشان می دهد. طبق تحقیقاتی که انجام شده است 90 درصد از زمان کاربران در یک صفحه، پس از بارگیری صرف می شود. پس می توان با توجه به این نکته به اهمیت این فاکتور پی برد.

عملکرد سریع سایت می تواند برای همه ی مخاطبان خوشحال کننده باشد، بدیهی است که همه کاربران تمایل دارند که مدت زمان کمتری را برای انجام کارهایشان صرف کنند. اما این موضوع می تواند تحت تاثیر عوامل گوناگونی قرار بگیرد. برای این منظور فاکتور ای ان پی سه حالت را برای پاسخگویی و تقویت آن طراحی کرده است که شامل: پاسخگویی خوب، نیاز به بهبود و ضعیف می شود.

مطالعه بیشتر:   محتوای بازاریابی چگونه باید باشد؟

وقتی یک سایت پاسخ دهی خوبی داشته و کمتر از200 میلی بر ثانیه باشد عملکرد او بر اساس پاسخگویی خوب ثبت می شود.

اگر سایت در مدت زمان بیشتر500 میلی بر ثانیه پاسخ دهد عملکرد او بر اساس ضعیف ثبت می شود.

قرار گرفتن فاکتور ای ان پی در بازه زمانی 200 تا 300 میلی بر ثانیه باشد عملکرد او نیاز به بهبود را شامل می شود.

 چگونه می توانیم فاکتور Inp را تقویت کنیم؟

بعد از اندازه گیری فاکتور ای ان پی در صورتی که با عملکرد ضعیف آن رو به رو شدید، لازم است از روش های زیر برای تقویت آن استفاده کنید:

 • ای ان پی دیباگر: این روش همانند دیگر شاخص های سی ال اس عمل می کند، پس از نصب این فاکتور به راحتی می توانید امتیاز ای ان پی و تاثیرات منفی آن را شناسایی کنید. بنابراین این روش سرعت رفع مشکلات را بالا می برد و می تواند تمام مشکلاتی که برای سایتان به وجود آمده را از بین ببرد.
 • کاهش نفرات افراد ثالث: به عقب انداختن کدهای که نیاز به بارگیری سریع تر ندارند و اولیت عناصر و ویژگی هایی که کاربران تحمل بیشتری برای آن ها خواهند داشت دیگر روش موجود برای تقویت سایت است. همچنین در بعضی از موارد فاکتور ای ان پی گزارش نمی شود. این موضوع به دلیل این است که کاربر اصلا روی موس یا کیبورد ضربه ای را وارد نکرده است و یا حتی با اسکرول نیز صفحه ای را باز نکرده است.

 فاکتور INP

فرق بین فاکتور inp  با  fid

سئوالی که ذهن همه را به خود مشغول کرده است، این هست که چرا شرکت گوگل دست به این تغییرات زده است؟ همانطور که گفته شده است اف ای دی تنها تجربه مخاطب را در اولین تعامل ثبت می کند اما فاکتور ای ان پی تمامی تعاملات کاربر را از زمان بارگذاری تا زمانی که کاربر صفحه را می بندد پوشش می دهد.

مطالعه بیشتر:   استراتژی های سئو

فاکتور ای ان پی به صورت دقیق و کامل مدت زمانی که کاربر در صفحه است را محاسبه می کند به همین دلیل این فاکتور در بین افراد این کار قابل اعتماد تر و کاربردی تر نسبت به فاکتور اف ای دی شناخته شده است.  بنابراین در آینده شاهد خواهیم بود که افراد زیادی از این فاکتور برا تقویت سایت خود استفاده می کنند.

 جایگاه فاکتور  inpدر وبسایت

همانطور گفته شده فاکتور ای ان پی در عملکرد سایت جایگاه ویژه و قابل اهمیتی را دارد، پس اگر شما می خواهید یک مدیر سایت بشوید و یا دوره سئو را بگذرانید؛ بسیار با این فاکتور سر و کار دارید.

آن چه سبب شده است این فاکتور جایگاه مناسبی داشته باشد ادعای شرکت گوگل در سال2022 است. این شرکت در این کنفرانس اعلام کرده که قصد دارد فاکتور ای ان پی را جایگزین فاکتور اف ای دی قرار بدهد و از این به بعد شاخص اصلی برای ارزیابی تاخیر ورودی گوگل استفاده نماید. لازم به ذکر است که بدانید این موضوع هنوز در مراحل آزمایشی است.

عواملی که باعث بهبود فاکتورinp  می شود چیست؟

لازم به ذکر که بدانید عوامل زیادی برای افزایش فاکتور ای ان پی وجود دارند که بر روی وبسایت نیز تاثیر می گذارد که شامل موارد زیر هستند:

 • فونت های وبسایت
 • ابعاد تصاویر وبسایت
 • تبلیغات
 • آی فریم های بدون ابعاد صحیح

 فاکتور INP

اندازه گیری فاکتور inp

فاکتور ای ان پی را به روش های مختلفی هم در میدان و هم در آزمایشگاه ها با استفاده از ابزار های گوناگونی اندازه گیری می کنند. لازم به ذکر است که با بعضی از این روش های اندازه گیری آشنا بشوید:

 • Page speed Insights
 • Chrome user experience report
 • Ce UX Dashboard
 • Java script library
مطالعه بیشتر:   پرمالینک چیست؟

همچنین برای اندازه گیری فاکتور ای ان پی شما می توانید از ابراز های آزمایشگاهی زیر استفاده کنید:

 • Lighthouse npm module
 • Lighthouse User flows
 • Web Vitals extension Chrome

کلام آخر

همانطور که گفته شد در این مطالب تلاش کردیم با مفهوم فاکتور ای ان پی بپردازیم تا در صورتی که شما فردی هستید که صاحب یک وبسایت یا فروشگاه ایترنتی می باشید با اصول و نکات آن آشنا شوید. همچنین تلاش کردیم که تاثیر فاکتور ای ان پی بر روی صفحه وب را کامل توضیح بدهیم. با استفاده از فاکتور ای ان پی شما می توانید سایت خود را از لحاظ خدمات سئو تقویت کنید و رتبه و جایگاه آن را افزایش بدهید.

اگر عملکرد شما در وبسایت برابر 200 میل برا ثانیه باشد یعنی عملکرد بسیار عالی در سایت داشته اید و تمامی کاربران از سایت شما و محتوا شما خوششان آمده است اما اگر عملکرد شما بالای 200باشد لازم است تا شما مشکلات به وجود آمده را از بین ببرید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *