محتوای پویا چیست؟

محتوای پویا چیست؟

امروزه از محتوای پویا یا محتوای دینامیک در گوگل و سایت های مهم استفاده می کنند و به کمک  آن می توانید قسمت های مورد علاقه وبسایت مورد نظرتان را بررسی کنید بطور کلی اینگونه محتوا دسترسی کاربران به علاقه مندی هایشان را آسانتر می کند. محتوای پویا تنوع زیادی دارد به این دلیل که بر اساس تغییر رفتار کاربران، نوع محتوا هم تغییر می کند. ما در این مقاله به مفهوم محتوای پویا و انواع محتوای پویا و مزایا و معایب محتوای پویا و…. می پردازیم.

تعریف محتوای پویا

محتوای پویا یا محتوای دینامیک بر اساس نیاز کاربر بصورت متنی، صوتی یا تصویری در وبسایت ها یا گوگل و برنامه ها نمایش داده می شود. هدف از محتوای پویا صرفه جویی در زمان و درک بهتر نیاز کاربر است. در صورتیکه سایت ها از محتوای پویا استفاده کنند هر زمان که کاربران به سایت مورد علاقه شان مراجعه کنند ظاهر آن سایت بر اساس نوع نیاز کاربر و بازدیدهایش تغییر کرده است. نکته جالب تر این است که در صورتیکه دو کاربر بصورت همزمان به یک سایت مراجعه کنند محتواهای متفاوتی را مشاهده می کنند دلیل این تفاوت بستگی به جستجوهای قبلی کاربران دارد.

اکثرشرکت های دیجیتال مارکتینگ و خدمات سئو همچنین بازاریابان اینترنتی در مراحل مختلف یعنی مرحله آگاهی مشتری، جذب مشتری، فروش و تعامل از اینگونه محتوا استفاده می کنند.

انواع محتوای پویا

در این قسمت از مقاله درباره انواع محتوای پویا یا چگونگی استفاده از اینگونه محتوا در مراحل بازاریابی توضیح می دهیم.

 1. مرحله آگهی و اطلاع رسانی

در صورتیکه که شما فروشنده یک کالا یا خدمات هستید ابتدای کار باید کاربر یا مشتری را از وجود محصول خود مطلع کنید. برای یک اطلاع رسانی قوی بهتر است از اینگونه محتوا استفاده کنید. یک روش دیگر اطلاع رسانی استفاده از محتوای پویا در ایمیل است که باید یک ایمیل سفارشی داشته باشید. منظور از ایمیل سفارشی این است که شما باید بر اساس علاقه و جستجوی های قبلی کاربران یک ایمیل سفارشی برای ارسال به کاربران طراحی کنید.

 1. تعامل با کاربر در وب سایت مورد نظر

شما ابتدا کاربر را به کمک ایمیل و یا تبلیغات مطلع کردید، حال باید محتواهای مناسب و مرتبط در اختیار کاربر قرار دهید. زمانی که شما محتوای خوب و مفید داشته باشید در مدت زمان کوتاهی هم کاربر به نیاز خود می رسد هم شما به فروش محصول تان می رسید. راه و روش هایی که باعث افزایش تعامل سایت با کاربر می شود شامل: ایجاد قابلیت جستجو در سایت، محتوای مرتبط و مفید، توصیه محصولات مناسب و….می باشد.

 1. بکار بردن محتوای پویا برای تبدیل

منظور از اینگونه محتوا برای تبدیل این است که بعد از معرفی و اطلاع رسانی وب سایت باید میزان بازاریابی را افزایش دهید. استفاده از بنرها، تبلیغات محتوایی، استفاده از فرم ها و…. روش هایی هستند که تأثیر بسیاری برای این که کاربران اقدام به خرید محصول کنند، دارد.

 1.  برای تبلیغات نمایشی

در گذشته نمایش تبلیغات گوگل برای همه کاربران یکسان بود. در صورتیکه امروزه برای تبلیغات نمایشی به کمک محتوای پویا باعث شده براساس نیاز و علاقه کاربر یا مشتری باشد. به عبارتی دیگر به کمک داده های دریافتی از کاربران یا مشتریان می توان محصولات مرتبط در اختیارشان قرار داد. بنابراین به کمک این روش کاربران در مدت زمان کمی می توانند نیازهای خود را برآورده سازند.

مطالعه بیشتر:   روش های صحیح تبادل لینک در سئو چیست

محتوای پویا

زمان مناسب استفاده از محتواهای پویا

بهتر است در همه مراحل بازاریابی از اینگونه محتوا استفاده شود. به این معنی که شما از وقتی که شروع کار خود را از طریق ایمیل به مشتریان یا کاربران اطلاع دادید تا زمانی که محصول خود را فروختید بهتر است از محتوای پویا استفاده کنید. در صورتیکه در بازاریابی اینترنتی هم از اینگونه محتوا استفاده شود هم برای فروشنده محصولات و هم برای کاربران مفید است. حتی اگر وب سایت های فروشگاهی هم از محتوای پویا استفاده کنند،  تأثیر بسیاری در فروش محصولات و گسترش کسب و کار دارد.

مزایای استفاده از محتواهای پویا

 مزایای استفاده از اینگونه محتوا بسیار زیاد است. مثلا هر چقدر که مشاهده کالا یا محصولات توسط کاربر افزایش یابد احتمالا خرید هم افزایش می یابد. یکی از مزیت هایش روش مطلع کردن کاربران است باید الگوها بصورت جذاب و براساس نیاز کاربران طراحی شده باشد. از طرف دیگر باید الگوهای طراحی شده برای ایمیل سفارشی یا طلاع رسانی بر اساس نیاز کاربر باشد تا کاربر تشویق به دنبال کردن محتوای ایمیل شود. اگر در وبسایت ها از چت ربات ها استفاده شود باعث تعامل بیشتر وبسایت با کاربر میشود و موجب به جذب کاربر و خرید محصول می شود‌.

برخی دیگر از مهمترین مزایای محتوای پویا شامل:

 • کاهش هزینه بروز رسانی وبسایت
 • مدیریت بهینه محتوای وبسایت
 • افزایش ظرفیت اطلاعات ذخیره شده در وبسایت ها
 • بالا بودن انعطاف پذیری وبسایت
 • افزایش دادن سرعت بروزرسانی در وبسایت

محتوای پویا

معایب استفاده از محتواهای پویا

استفاده از محتواهای پویا علاوه بر اینکه مزایای بسیاری دارد معایبی هم دارند.

 • برای اینکه از در یک وب سایت از اینگونه محتوا استفاده کنید باید سرورهای قوی بکار ببرید به این دلیل که استفاده از وبسایت پویا باید سرعت بسیار بالایی داشته باشد.
 •  باید برای سایت خود از استانداردهای کد نویسی استفاده کنید تا نتیجه مورد نظر را دریافت کنید.
 •  استفاده از اینگونه محتوا در یک وب سایت نیاز به زمان و منابع زیادی دارد بنابراین هزینه بیشتری هم نیاز دارد.
مطالعه بیشتر:   چگونه لینک های اسپم سایت را حذف کنیم؟

سخن پایانی

به اینگونه محتوا ، محتوای هوشمند هم می گویند به این دلیل که علاقه مندی های کاربر را دنبال کرده و ناگهان محتوایی را به کاربر نشان می دهد که مناسب اوست. بنابراین از محتوای پویا در بسیاری از سایت ها بعنوان ابزاری برای جلب توجه کاربر یا مشتری تبدیل شده است. استفاده از اینگونه محتوا در یک وبسایت انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد همچنین به دلیل صرفه جویی در زمان و کم بودن هزینه بروزرسانی، هزینه وبسایت های پویا کمی بالا است.

زمانی که شما در وبسایت خود از محتوای پویا استفاده می‌کنید در واقع کاربران خود را آگاه تر و تجربه کاربر را ساده تر و دلپذیرتر می کنید. استفاده از اینگونه محتوا علاوه بر اینکه یک فرصت فوق‌العاده ای است، می تواند بسیار چالش برانگیز باشد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *