معماری سایت

MohtavaMoon

درخواست مشاوره

به مشاوره با کارشناس دیجیتال مارکتینگ نیاز دارید؟

معماری سایت به معنای ساختار سایت شما می باشد، اگر بخواهیم این تعریف را در دنیای واقعی مثال بزنیم معماری سایت چیزی شبیه معماری و اسکلت یک ساختمان می باشد. واضح هست اگر ساختمان دارای یک معماری نامنظم باشد ممکن است شما دچار سردرگمی و گمراهی و اشتباه شوید، این مثال در دنیای مجازی برای وب سایت ها نیز صادق است. اگر یک وب سایت دارای ساختار بدون اصول و درهم باشد قطعاً هم برای کاربر و هم برای مدیران وب سایت مشکل های زیادی به وجود می آورد.

به بیان ساده معماری سایت به معنای ساختار سایت شما می باشد یعنی اینکه صفحات سایت شما به چه شکل طراحی شده اند و این صفحه ها چگونه به هم مرتبط هستند به عنوان مثال دسته بندی و گروه بندی محتوای سایت باید به شکلی باشد که دسترسی کاربران و مدیران سایت به آن راحت باشد. مطمئنا اگر سایت بدون نظم و اصول طراحی شده باشد با مشکل روبرو می‌شود و توسط خزنده ها یا کراوال های گوگل به درستی بررسی نمی شود و این عامل باعث کاهش سئو و بهینه سازی سایت می شود.

در واقع معماری سایت مربوط به سئو داخلی سایت است و اگر به درستی انجام شود تاثیر بسیار زیادی در بهبود سئو سایت و موفقیت برند شما دارد. یک معماری درست و مناسب به کاربران شما این امکان را می‌دهد تا راحت تر به صفحات مختلف سایت شما دسترسی داشته باشند که این خود درست بودن لینک دهی داخل سایت شما را نشان می دهد. همچنین معماری در سطح وب سایت این امکان را به ربات های خزنده و کراول های گوگل تا دهد تا به آسانی در قسمتهای مختلف سایت شما جستجو کنند و اطلاعات مورد نظر خود را به دست آوردند. که انجام این کار تاثیر بسیار زیادی در سئو و بهینه سازی سایت شما دارد.

چرا معماری وب سایت برای سئو مهم است

چرا معماری وب سایت برای سئو مهم است

ساختار سایت باید به شکلی طراحی شود که کاربر به راحتی بتواند به اطلاعات مورد نظر خود در سایت دسترسی پیدا کند و برای انجام این کار مشکلی نداشته باشد. مثلا اگر شما یک سایت فروشگاهی دارید کاربر با سرچ محصول مورد نظر بتواند خیلی سریع محصول خود را پیدا کند و یا اینکه اگر لازم باشد روند مشخصی را در سایت برای پر کردن فرم ای و یا انجام هر فعالیتی انجام دهد بتواند به راحتی به آن دسترسی پیدا کند بنابراین داشتن معماری و ساختار صحیح سایت باعث رضایت کاربران می‌شود و تاثیر بسیار مناسبی بر سئو سایت شما خواهد داشت.

مطالعه بیشتر:   چگونه سئو رقبا را بررسی کنیم

در واقع یک معماری اصولی و عالی برای سایت باعث افزایش نرخ کلیک و کاهش نرخ پرش و افزایش زمان حضور کاربر در وب سایت می شود که هر کدام از این عوامل باعث بهبود رتبه بندی سایت شما می شود. در نهایت باعث افزایش رتبه سایت شما در لیست نتایج گوگل خواهد شد. یکی دیگر از مزایای معماری در سطح وب سایت این است که به ربات های خزنده گوگل کمک می‌کند تا در قسمتهای مختلف سایت کراول یا خزش کنند و به شناسایی و درک بهتری از بخشهای متفاوت سایت برسند.

در واقع هدف اصلی این ربات های خزنده یا کراوال ها ایندکس کردن محتوا به منظور نمایش دادن آن در نتایج جستجوی گوگل می باشد بنابراین یک ساختار و معماری درست می تواند به خزنده های موتورهای جستجو کمک کند تا همه صفحات موجود در وب سایت شما را بررسی کنند و پیدا کند و آنها را ایندکس کنند. پس اگر معماری سایت شما مناسب نباشد خزنده های گوگل زمان بسیار زیادی را صرف خزر در سایت شما می کنند و ممکن است که به برخی از صفحات دسترسی پیدا نکنند و آن صفحات هیچگاه ایندکس نشود که این تاثیر بسیار منفی بر روی سئو سایت شما دارد.

بهترین شیوه معماری سایت

بهترین شیوه برای ایجاد معماری وب سایت

از یک معماری سایت تخت یا Flat  استفاده کنید

در کل یک معماری سایت فلز یا تخت برای سئو سایت شما بهتر می باشد . معماری تخت به این معنی است که هم کاربران و هم موتورهای جستجو بتوانند به کل قسمتهای سایت شما با چهار کلیک و یا کمتر دسترسی پیدا کنند. اولین اهمیت معماری کم عمق به این دلیل است که اعتبار لینک از صفحه هایی که امکان دارد بک‌لینک زیادی دریافت کنند مثلاً صفحه اصلی سایت شما به سوی محتوا هایی که می خواهید رنک بگیرید سرازیر می شود.

مستحب بودن معماری سایت به این معنا است که کاربران و کراول های موتور جستجو بتوانند با چهار کلیک یا کمتر به هر صفحه در سایت شما برسند به معماری مسطح فلت نیز گفته می شود .

همه چیز را ساده نگه دارید 

مطالعه بیشتر:   هدف کاربر از جست و جو یا Search intent چیست؟

اینکه شما یک وبلاگ با صدها صفحه داشته باشید اهمیت زیادی ندارد اما زمانی که می خواهید هزاران صفحه متفاوت به سایت خود اضافه کنید و اهمیت بسیار بالایی را به خودش می گیرد ممکن است با سایت های زیادی برخورد کرده باشید که دارای معماری پیچیده‌ای باشند . این موضوع آن تنها برای سئوی سایت شما بد خواهد بود بلکه باعث تجربه کاربری ناخوشایندی خواهد شد فرض کنید که شما به صورت تصادفی در یکی از صفحه های سایت قرار گرفته اید احتمال این که بتوانید محتوایی را که به دنبال آن هستید را پیدا کنید مطمئنا احتمالاً بسیار کم خواهد بود. اما زمانی که معماری سایت شما ساده باشد برای کاربرها بسیار ساده خواهد بود که وارد سایت شما شوند و در بین محتوای شما محتوای دلخواه خود را پیدا کنند.

از لینک های داخلی استفاده کنید 

مورد دیگری که در ساختار معماری وب سایت شما اهمیت بسیار زیادی دارد چگونگی پیوند صفحه ها با همدیگر می باشد به همین دلیل است که ما دسته بندی های خود را در نوار ناوبری قرار میدهیم و صفحه دسته بندی به صرفه های منحصر به فردی که مرتبط با آن دسته بندی هستند برای نمونه می توانیم به وب سایت best buy  نگاه کنیم که از صفحه اصلی خود به همه دسته بندی های خود لینک داده است و این صفحه های دسته بندی به صفحه محصولات زیر شاخه های دسته بندی اصلی لینک داده است. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که برای لینک دهی و ناوبری در سایت از HTML  استفاده کنید معمولاً گوگل با شناسایی کد های ناوبری js  کمی مشکل دارد در کل اگر می خواهید مطمئن شوید که همه لینک های شما توسط گوگل دنبال می شود از HTML استفاده کنید همچنین شما می توانید از لینک دهی داخلی برای پیوند دادن به محتوا در قسمت های دیگر سایت استفاده کنید.

برای مثال می‌توانید در پایین ببینید لینک دهی داخل با متن لنگر حاوی کلمه کلیدی به یک محتوای دیگر در سایت لینک داده است لینک های داخلی تنها مختص سه و نیستند برکه به کاربران کمک می کند که درباره موضوعی که نیاز به توضیح دارد بیشتر بفهمند نکته‌ای که در این باره باید به آن توجه کنید این است که متن لنگر در لینک داخلی اهمیت زیادی دارد و گوگل با استفاده از متن لنگر هایی که برای لینک دهی به صفحه داده شده است می تواند محتوای صفحه را بیشتر در کند و در پرس و جو ها به عنوان نتیجه به کاربر نشان دهد.

مطالعه بیشتر:   سئو سايت ابزارآلات
چیدمان سایت

معماری پر عمق وب سایت با Deep Architecture

عمیق بودن معماری سایت به این معنا است که صفحاتی وجود دارد که کاربر و کراول های موتور جستجو برای رسیدن به آن صفحه باید چهار العاده کلیک انجام دهند به معماری عمیق دیپ deep نیز می گویند. در حالت کلی معماری مسطح یا فلت تاثیر بسیار بهتر و بیشتری بر روی سئو سایت دارد برای اینکه تجربه کاربری خوبی را برای کاربر فراهم می کند و به وجود می آورد و کاربر می تواند در مدت زمان کم و با کمترین تعداد کلیک و در زمانی کوتاه به چیزی که می خواهد برسد.

در ضمن همینطور باید گفته شود که معماری مسطح باعث می شود تا معماری لینک ها به همه صفحات سایت به یک اندازه برسد همچنین معماری فلش به ربات های خزنده گوگل اجازه می دهد تا تمام صفحات وب سایت شما را پیدا کنند و آنها را مورد بررسی قرار دهند.

معماری وبسایت

اصلاح منو ناوبری صفحه اصلی سایت

شما باید به طور مداوم و پیوسته منوی ناوبری صفحه اصلی سایت خود را بررسی کنید و سعی کنید در هنگام ساخت ایمیل و مهمترین دسته ها را در این معنا قرار دهید البته به این نکته هم باید توجه و دقت کنید که تعداد زیاد دست ها را در این منو زیاد نکنید زیرا ممکن است این کار باعث کاهش تعداد کلیک روی بخشهای مهم تر سایت شود.

سادگی معماری سایت چه تاثیری دارد؟

همانطور که در قسمت های قبل توضیح داده شد اگر سایت شما دارای صفحات بسیار زیادی باشد و سادگی ساختن آن بسیار اهمیت زیادی دارد و مهم میباشد. بنابراین باید یک سلسله مراتب برای ساختار سایت شما در نظر گرفته شود و از آن پیروی کنید و طبق آن عمل کنید.

 این به این معنا است که دسته بندی ها زیر دامنه ها و صفحات از یک سایت خاص پیروی کنند استفاده از مگا منو ها طوری طراحی شده است که دارای سلسله مراتب می باشند و باعث میشوند که صفحه اصلی سایت خیلی شلوغ و نامنظم نشود و این قابلیت را می دهد که کاربر بتواند به راحتی و به سادگی بدون مشکلی به صفحه مورد نظر خود دسترسی پیدا کند.

استفاده از جست و جوی پیشرفته در سایت

استفاده از این روش می‌تواند به کاهش تعداد کلیک مورد نیاز برای رسیدن به بخش مورد نظر کاربر کمک بسیار زیادی بکند این روش بسیار کاربر پسند بوده است و در بهبود تجربه کاربری بسیار اهمیت زیاد و اثر مثبتی دارد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *