نقشه سایت چیست؟

نقشه سایت چیست؟

با پیشرفت جوامع و تسریع در روند کارها به تکنولوژی نظیر کامپیوتر و اینترنت خیلی سریع احتیاج پیدا کردیم. ما در مورد اینکه نقشه سایت چیست؟ می خواهیم صحبت کنیم که روند پیدایش آن و انواع سایت مپ چه می باشد به صورت اجمالی توضیح دهیم.

نقشه سایت و یا سایت مپ چیست؟

نقشه سایت به یک فایلی که در درون آن اطلاعاتی همانند: صفحات، ویدئوها و سایر فایل های دیگر وجود دارند که با سایت خود و روابطش با سایت های دیگر از طریق موتور جست و جو ارائه می کنند را نقشه سایت گفته می شود. در واقع در پاسخ به این سوال که نقشه سایت چیست؟ باید بگوییم که  ساختار وب سایت های مختلف را در اختیار موتور های جست و جوگر همانند گوگل قرار می دهند و موتورهای جست وجو با دسترسی پیدا کردن به صفحات وب از طریق نقشه سایت برای تشخیص ساختار سایت از آن استفاده می کنند.

اگر می خواهید که نقشه سایت شما مورد پذیرش موتورهای جستجو همانند گوکل  قرار بگیرند حتما باید نقشه سایت از ساختار منطقی و دقیقی پیروی کنند و اگر نقشه سایت هیچ قاعده ای را مد نظر کار خود قرار ندهد. در این صورت وب سایت هیچ ارزشی برای نقشه سایت شما در نظر نخواهد گرفت.

از 3 فرمتی که وجود دارد برای ایجاد نقشه سایت مورد استفاده قرار دهید که توسط گوکل نیز پشتیبانی می شوند. نقشه سایت برای اولین بار توسط گوکل در سال 2005 به برنامه نویسان معرفی شده است و بعد از آن در سال 2006 به یاهو و ام اس ان، نیز به پروتکل نقشه سایت ملحق شده اند. در واقع از طریق نقشه سایت اطلاعاتی از قبیل آنکه صفحات وب سایت شما برای آخرین بار چه زمانی مورد بروز رسانی قرار گرفته است نیز ذکر می شوند.

مطالعه بیشتر:   پشتیبانی سئو شامل چه مواردی می شود؟

نقشه سایت چیست؟

در چه صورت باید از نقشه سایت استفاده کرد؟

در اینجا مواردی را ذکر می کنیم و وب سایت خود را با این موارد تطبیق بدهید و اگر در زمره یکی از این شرایط قرار می گیرند حتما از نقشه سایت استفاده کنید.

  • وب سایت بسیار بزرگ باشد: اگر از وب سایت خیلی بزرگی برخوردار هستید حتما از نقشه سایت استفاده کنید که در این صورت موتورهای جست و جو گر از طریق نقشه سایت به آخرین صفحات وب که دست خوش تغییر شده است و حتی جدیدترین صفحات وب شما دسترسی پیدا می کنند. اگر وب سایت شما از 50 مگابایت یا بیش از50000URL داشته باشند،در پذیرش گوکل قرار نمی گیرند. برای رهایی از این مورد باید نقشه سایت خود را به چندین نقشه سایت تبدیل کنید و به صورت جداگانه به آپلود آن بپردازید.
  • وب سایتی با حجم زیادی از آرشیوها: اگر وب سایتی دارید که شامل محتویات زیادی می باشند و این آرشیو محتویات هیچ ارتباطی هم با همدیگر ندارند پس بهترین گزینه ممکن استفاده از یک نقشه سایت می باشد که به کمک شما می آید.
  • وب سایت جدید: اگرتازه وب سایت زده اید و از تعداد بک لینک های کمی برخوردار هستید. در این صورت در بین موتورهای جستجو گر با دنبال کردن بک لینک می توانند به سایر محتویات وب سایت های دیگر نیز دسترسی پیدا کنید و اگر تعداد بک لینک های شما بسیار کم می باشند پس گزینه کمکی شما استفاده از نقشه سایت می باشد.
  • وب سایت با تعداد زیادی فایل مولتی مدیا: اگر وب سایتی دارید که از تعداد فایل های مولتی مدیا زیادی ساخته شده است پس گزینه عالی استفاده از نقشه سایت می باشد که از طریق نقشه سایت اخبار مولتی مدیا شما درصفحه وب سایت شما در اولویت قرار می گیرند.
  • وب سایت از ساختار لینک داخلی بی بهره است: اگر وب سایت خود را رها کرده اید و بسیاری از ارشیوهای و محتویات وب سایت به دست فراموشی سپرده شده است و گوکل نیز آن ها را در ایندکس خود قرار نمی دهند و برای محتویات وب سایت خود از لینک سازی داخلی انجام نداده اید. همه این موارد به گوکل اجازه جستجو نمی دهد و آن محتویات نیز نادیده قرار می گیرند.
مطالعه بیشتر:   پرسونای مخاطب در سئو چیست؟ چگونه باید آن را طراحی کرد؟

نقشه سایت چیست؟

انواع نقشه سایت چه می باشند؟

انواع نقشه سایت به دو نوع دسته تقسیم می شوند. نقشه سایت XML و دیگری نقشه سایت HTML می باشند. ما هر یک از نقشه های سایت را توضیح می دهیم و موارد استفاده و کارایی ان را نیز ذکر می کنیم.

  • نقشه سایت XML: این نوع از نقشه سایت از یک ساختار سازمان یافته تشکیل شده است یعنی آنکه به هیچ عنوان به کاربران وب سایت نیازی برای دیده شدن ندارند و مختص موتورهای جستجو گر، ربات ها و خزنده های وب آن ها را هدف گیری می کنند. این نوع از نقشه سایت می توانند با فایلTXT ادرس دهی شوند تا موتورهای جستجو گر همانند گوگل خیلی سریع و به راحتی این فایل را پیدا کنند و حتما باید از طریق نقشه سایت مورد نظر صفحات وب سایت را کرول نمایند و بدون نقشه سایت به صورت پیش فرض نمی توانند کرول کنند. با داشتن نقشه سایت و ارسال آن به گوکل یک جوازی در دست می گیرد که با این کار هرگز جریمه مشمول سایت شما نمی شود و نیز به نفع سایت شما تمام می شود. اگر در وب سایت که دارای ویدیوهای و تصاویر بی شماری می باشند با ارائه یک نقشه سایت که شامل : زمان اجرای ویدئو، رتبه بندی برای سنین مختلف را انجام دهید که همین کار به بهبود رتبه بندی در جستجوهای تصویر و ویدیو به شما کمک می کنند.
  • نقشه سایت HTML: یکی دیگر از انواع نقشه سایت می باشند که فقط مختص کاربرانی که از وب سایت استفاده می کنند و این نوع از نقشه سایت به کاربران کمک می کند که به سهولت به محتویات مورد نظرشان در صفحات وب دسترسی داشته باشند و اصلا قابلیت استفاده در موتورهای جستجو همانند گوکل را ندارند.
مطالعه بیشتر:   افزایش سرعت سایت بدون افزونه

کلام آخر

همه ما متوجه شدیم که نقشه سایت چیست؟ و چقدر در سئوی وب سایت و در دنیایی مجازی مهم می باشند و در واقع نقشه سایت همانند یک رهبر مدیریت وب سایت را بر عهده می گیرند و به آن سمت و جهت هدفمندی می دهند و توسط موتورهای جستجوگر نیز در اختیار کاربران برای بازدید محتویات وب سایت، یک نقشه سایت کارآمد و به روزرسانی شده خیلی اهمیت پیدا می کند. اگر از وب سایت با حجم بالای برخوردار هستید می توانید یک فایل مادر نقشه سایت که شامل نشانی نقشه های سایت های دیگر می باشند را ایجاد کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *