FDQ چیست؟

FDQ چیست؟

در هر وب سایتی معمولا تعدادی سوال و جواب وجود دارد که هر کاربری می پرسد و اهمیت آن در سایت های خبری خود را نشان نمی دهد ولی در سایت های فروشگاهی این مسئله مهم است و به خصوص در وب سایت هایی که دارای کالا و خدماتی برای ارائه دادن هستند این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می کند و دارای بخش هایی به عنوان پرسش ها و پاسخ ها می باشند که معمولا در آخر هر مقاله ای شاهد آن ها هستیم به این سوالات FDQ گفته می شود و این گزینه برای بالا بردن بازدید کاربران از سایت شما بسیار عالی می باشد و فرصتی را ایجاد می کند که در رابطه با خدماتی که ارائه می دهید و یا محصولات شما سوالاتی توسط آن ها پرسیده شود.

کاربرد FDQ چه می باشد؟

FDQ همان سوالات متداولی هستند که توسط کاربرانی که آن سایت را بازدید کرده اند مطرح می شوند و حتی درون برخی وب سایت ها قسمتی به همین نام وجود دارد که دارای پرسش ها و پاسخ هایی می باشند و کاربران به وسیله آن ها می توانند بدون کمک گرفتن از بخش پشتیبانی  سایت و درکوتاه ترین زمان ممکن به سوالات متداولی که برای کاربران دیگر در این زمینه پیش آمده است جواب دهند و کاربران قبل از اینکه بخواهند با اپراتور های آن سایت تماس بگیرند به پاسخ پرسش های خود می رسند.

این اتفاق موجب می شود که میزان ترافیک تماس ها پایین بیاید و در نتیجه اپراتور سایت بتواند با حوصله بیشتری مشکلات کاربران را برطرف سازد. معمولا سوالاتی در زمینه نحوه ثبت نام، زمان مقرر برای رسیدن به سفارش کالای درخواستی، چگونگی استفاده از سایت، چگونگی حذف حساب خود از رایج ترین و متداول سوالاتی است که در این بخش مطرح می شوند و با توجه به هدف هر وب سایتی متفاوتند.

مطالعه بیشتر:   رقص گوگل

شما به کمک FDQ می توانید با نوع مشکلات کاربران و مراجعین خود آشنا شوید و تمام نقایص وب سایت خود را برطرف سازید و به بهبود راه ارتباطی خود با کاربران تلاش کنید.

FDQ چیست؟

علت نیاز یک وب سایت به FDQ

دلایل بی شماری وجود دارد که یک وب سایت به FDQ نیاز دارد که شامل موارد زیر می شود:

 • موجب بهبود تجربه مخاطبانتان می شود: هر وب سایت نه تنها نیاز به یک طراحی منحصر به فرد و اصولی دارد باید دارای سوالاتی نیز باشد که معمولا برای مخاطبانش پیش می آید و فرد با دیدن آن به سرعت پاسخ سوال خود را می یابد بنابراین استفاده از سوالات رایج در وب سایت و ایجاد لینکی که برگرفته از تجارب کاربران است می تواند بسیار به پیشرفت سایت شما کمک کند.
 • موجب بهبود جستجوی سایت شما توسط مخاطبانتان خواهد شد: این سوالات متداول در جای خاصی از وب سایت شما قرار می گیرند و فردی که از سایت شما بازدید می کند باید وارد بخش سوالات متداول سایت شما شود و سپس با کلیک این قسمت مستقیما به ان ارجاع داده می شود و در مدت زمان کوتاهی به مشکلاتش رسیدگی می شود، اگر صفحه حاوی سوالات رایج و لینک داخلی هم باشد که باعث تاثیر گذاری بیشتری بر وب سایتتان خواهد شد.
 • راه حل مناسبی برای رفع مشکلات کاربران می باشد: این صفحه باید پویا باشد و هر بار آپدیت شود و اگر قرار باشد قسمت های جدیدتری به آن اضافه شود و یا تغییری کند باید به کاربران اطلاع رسانی شود تا بعدا کاربر در هنگام استفاده از آن سایت دچار مشکل نشود.
 • در قسمت نتیجه های موتور های جست و جوگر گوگل بسیار مهم می باشند: مهمترین دلیل استفاده از FDQ این است که گوگل به این سوالات اهمیت زیادی می دهد و هنگامی که مطلبی را سرچ می کنیم گوگل برای جستجوی آن عبارت ابتدا به بخش سوالات متداول مقالات می رود و حتی این سوالات را همراه با جواب هایشان به شما نمایش می دهد. این امر در افزایش ویو و میزان کلیک کردن وب سایت شما تاثیر خوبی خواهد گذاشت.
 • بنابراین استفاده از FDQ ها موجب رفع نیاز کاربران و بهبود تجربه کاربران از وب سایت شما خواهد شد.
 • در بخش نتایج مورد جستجو در جایگاه بالاتری قرار می گیرند و در نتیجه میزان ترافیک سایت را بیشتر می کنند.
 • موجب افزایش بازدید می شوند و کاربر در زمان کوتاه تری می تواند به سوالات خود دست پیدا کند.
مطالعه بیشتر:   لینک سازی داخلی

چگونگی طرح سوالات متداول مناسب

در خدمات سئو  ابتدا بهتر است درک درستی از هدف بازدید کننده داشته باشیم و خود را به جای مخاطبمان قرار دهیم و ببینیم که سوالاتی ممکن  است که ذهن او را درگیر کند و به همان نسبت سعی کنیم از کلمات کلیدی استفاده کنیم که در جهت رفع سوالات احتمالی آن ها باشد.

هنگامی که می خواهیم به سوالات متداول پاسخ دهیم باید از جملاتی پر مفهوم، صحیح و شفاف استفاده کنیم و به درستی لینک دهی کنیم تا کاربر با خواندن آن در مدت کوتاهی قانع شود و گمراه نشود.

FDQ چیست؟

در هنگام نوشتن سوالات متداول باید به چه مواردی دقت کنیم؟

 • سوالات متداول: هر FDQ شامل سوالات و جواب هایی مختصر و کوتاه است و شامل مواردی می شود که معمولا مشتریان از پشتیبانی سایت می پرسند بنابراین این سوالات رایج را جمع آوری کنید و با پاسخ به آن ها درون سایتتان قرار دهید.
 • پاسخ هایی کوتاه دهید: از سوالات و جواب هایی استفاده کنید که کوتاه و ساده باشند تا وقت زیادی از مشتریان در هنگام خواندن آن ها نگیرند.
 • طبقه بندی شوند: سوالات را بر حسب موضوعات مختلفی تنظیم نمایید و دسته بندی کنید.
 • شما می توانید با پاسخ دادن به این بخش از سوالات حتی لینک هایی را نیز ایجاد کنید تا مشتریان از طریق رجوع به آن ها بتوانند به توضیحات مفصل تری در رابطه با آن موضوع دست پیدا کنند و در نتیجه یک سئوی موثر ایجاد شود.

نتیجه گیری

ایجاد سوالات متداول FDQ کار چندان سختی نمی باشد، اگر بتوانید از ورد پرس هم استفاده کنید که نتیجه بسیار موثر تر خواهد بود بنابراین از قالبی استفاده کنید که دارای پلاگین و FDQ نسبتا خوبی باشد و ترفند های مختلفی را در این زمینه به کار گیرید تا بتوانید یک صفحه  از سوالات متداول بی نظیر داشته باشید.

مطالعه بیشتر:   Google AdSense چیست؟

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *