بهینه سازی فایل Robot.text

بهینه سازی فایل Robot.text

لازم می باشد قبل از پرداختن به بهینه سازی فایل Robot.text ابتدا بدانید که این برنامه چیست؟ چه کارایی دارد؟ و استفاده از این برنامه چه مزایایی برای مخاطب به همراه دارد. در ادامه این مقاله جهت آشنایی با این برنامه همراه ما باشید.

Robot.txt  یک فایل متنی می باشد که معمولا صاحبان وب سایت های مختلف از این برنامه جهت این که به Google  بفهمانند که چطور می توانند وب سایت خود را خزیده و نمایش دهند، استفاده می کنند. این فایل در دایرکتوری اصلی وب سایت شما سیو و ذخیره سازی می شود.

مزایای استفاده از فایل Robot.txt

با استفاده از این فایل می توانید به راحتی قسمت هایی از سایت خود را از نظر دسترسی مسدود کنید.این فایل متنی می تواند از ایندکس شدن صفحات و پوشه های حساس مانند ادمین، صفحات لاگین، فروشگاه های الکترونیکی و موارد مشابه جلوگیری کند.

همچین این برنامه از نمایش محتوای تکراری در نتایج جستجوی Google جلوگیری به عمل می آورد.مکان نقشه سایت را برای ربات ها مشخص می کند و فرایند نمایه سازی را تسهیل می کند.

شما با استفاده از این فایل متنی قادر می باشید تا صفحات بی اهمیت را مسدود نمایید. در نتیجه این کار بودجه مطابق با کاوش و خزیدن سایت شما افزایش پیدا می کند. به عبارتی دیگر Googlebot می تواند درصد یا بودجه خود را در صفحات بسیار مهم خرج کند.

معمولا استفاده از این برنامه از اضافه بار سرور  جلوگیری می کند.

اهمیت بهینه سازی سایت سئو

سئو و بهینه سازی درون صفحه از موارد مهمی هستند که به رتبه بهتر وب سایت شما در نتایج جستجوی گوگل کمک می کنند.

مطالعه بیشتر:   چگونگی کاهش تعداد درخواست ها برای افزایش سرعت

زمانی این اتفاق رخ می دهد که شما توانایی این را داشته باشید که توجه بازدید کنندگان را به خود جلب نمایید و قادر باشید که نیاز های مخاطبان را برآورده کنید. که این کار موجب افزایش ترافیک سایت، افزایش فروش محصولات و افزایش نرخ تبدیل می شود.

با افزایش رقابت در اینترنت، مدیران سایت با استفاده از روش های مختلف و مناسب سعی در کسب امتیازات بالایی در گوگل دارند. یک روش ساده و مهم که تاثیر زیادی در خدمات سئو و بهینه سازی سایت دارد، ایجاد فایل robots.txt است.

این فایل به ربات های جستجوگر می گوید که کدام صفحات وب را فهرست کنند. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا با نحوه بهینه سازی Robot.txt   آشنا شوید.

بهینه سازی فایل Robot.text

بهینه سازی فایل Robot.text برای بهبود سایت سئو

یکی از آسان ترین  روش هایی که می‌توانید برای بهبود عملکرد و مدیریت سایت کمک بگیرید بهینه سازی فایل از طریق  Robot.txt می باشد.

با بهینه سازی فایل Robot.txt می توانید به راحتی به ربات های جستجوگر دستور دهید که فقط صفحات مورد نیاز را ایندکس کنند و از ایندکس کردن صفحات اضافی خودداری کنند، بنابراین سرعت ربات های جستجوگر در سایت شما بسیار افزایش می یابد و با این کاررتبه سایت شما افزایش می یابد.

آیا سایت وردپرسی به Robot.txt نیاز دارد؟

همه سایت ها برای ایندکس شدن توسط موتورهای جستجو به فایل robots.txt نیاز دارند. اگر یک سایت وردپرسی فایل robots.txt نداشته باشد، موتورهای جستجو کل سایت شما را می خزند و ایندکس می کنند، بنابراین شما نمی توانید به موتورهای جستجو بگویید کدام صفحات و فایل ها را نباید بخزند. اگر به تازگی وب سایت خود را باز کرده اید و محتوای زیادی در سایت ندارید این مرحله تاثیر چندانی نخواهد داشت، اما پس از توسعه و گسترش وب سایت، توصیه می کنیم برای کنترل بهتر موتور جستجو از فایل Robot.txt است.

مطالعه بیشتر:   آینده سئو در سال 2023

وجود فایل Robots.txt در وب سایت بسیار مهم است، ربات های جستجوگر سهمی از خزیدن در هر وب سایت وپیش نمایش تعداد معینی از صفحات در یک جلسه را دارند.

به این ترتیب اگر نتوانند وب سایت شما را به طور کامل مدیریت کنند، به سایت شما باز می گردند و در جلسه بعدی این روند را تکمیل می کنند. این فرآیند می تواند سرعت نمایه سازی سایت شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. برای حل این مشکل، می توانید از خزیدن خزنده ها در صفحات مدیریت وردپرس، فایل های افزونه و قالب ها جلوگیری کنید. این عمل به موتورهای جستجو کمک می کند تا صفحات بیشتری را در سایت شما پیدا کنند.

بهینه سازی فایل Robot.text

روش ساخت Robot.txt

نحوه ایجاد فایل  Robot.txt  بسیار راحت است و شما فقط نیازمند یک ویرایشگر متن مانند( دفترچه یادداشت و یا براکت)، و دسترسی مستقیم از طریق  FTP به پرونده های وب سایت شما می باشد.

لازم به ذکر است که قبل از اینکه بخواهید اقدام به ایجاد یک فایل ربات جدید نمایید، بررسی کنید که آیا شما از قبل یک فایل متنی داشته اید یا خیر. برای این کار می توانید از طریق سایت های مختلف گوگل به بررسی این مورد بپردازید.

همیشه ایده خوبی است که فایل robots.txt خود را بعد از ایجاد آن تست کنید و از درست کارکرد آن مطمئن شوید. ابزارهای زیادی برای آزمایش فایل robots.txt شما وجود دارد، اما توصیه می کنیم برای این کار از ابزار Google Search Console استفاده کنید. ابتدا باید به صفحه کنسول جستجوی گوگل دسترسی داشته باشید.

مطالعه بیشتر:   کرنر استون چیست؟

نحوه بهینه سازی فایل Robot.text

robots.txt خود را تست کنید و مطمئن شوید که قسمت هایی از سایت خود را که قصد دارید در موتورهای جستجو نمایش داده شوند مسدود نمی کنید.

سعی کنید پوشه های JS یا CSS را مسدود نکنید، گوگل هنگام خزیدن و نمایه سازی می تواند یک وب سایت را همانند یک کاربر واقعی ببیند، پس اگر صفحات شما جهت عملکرد بهتر نیازمند JS یا CSS می باشد نباید آن را مسدود کنید.

 اگر از وردپرس استفاده می کنید، نیازی نیست دسترسی به پوشه های wp-admin و wp-include را مسدود کنید. وردپرس با استفاده از متا تگ robots کار خود را به درستی انجام می دهد.

سعی کنید قوانین یکسانی را برای هر موتور جستجو در نظر بگیرید زیرا، استفاده از قوانین مختلف برای هر موتور جستجو کار شما را دشوار تر می کند. شما می توانید جهت ارائه یک مجموعه قوانین یکسان از user-agent استفاده نمایید.

اگر می خواهید موتورهای جستجو صفحات فهرست شده را حذف کنند، بهتر است این کار را با استفاده از عنوان هر صفحه انجام دهید، نه از طریق robots.txt

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *