تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی

امروز دراین مقاله قرار است درباره  تبلیغات محیطی ابزار ها و ویزگی های آ ن با یکدیگر گفتگو کنیم لطفا با ما همراه باشید. دنیای امروز،دنیای تبلیغات است و به جرات می‌توان گفت هر شخص یا مجموعه ی موفقی بخش بسیار مهم بلکه مهم ترین قسمت موفقیت خود را مدیون تبلیغات است. تبلیغ همواره یکی از راه های اصلی جلب نظر دیگران بوده است که مختص زمان کنونی نبوده و از قدیم الایام چنین بوده است، ضرب المثل های ایرانی هم سرشار از نکات شیرین در این رابطه است و یکی از اصطلاحات متداول مردم ما در این رابطه همین جمله ” طوطی رو رنگ میکنه و به جای قناری میفروشه ” است که به اثر مستقیم تبلیغات اشاره دارد.

هدف از تبلیغات چیست؟

هدف اصلی و روشن تبلیغات، معرفی کالا یا خدمات گوناگون است.مجموعه یا شخص وقتی که بخواهد کالا یا خدمات جدید را به مشتریان معرفی کند، نیازمند ابزارهای تبلیغاتی می شود، همچنین برای آگاهی متقاضیان از قیمت یا تغییر قیمت محصول نيز بايد دست به دامان تبلیغ شود.

گاهی هم یک محصول یا خدمت ثابت، سال های سال به شیوه های گوناگون تبلیغ می شود که البته در این مورد هدف از این کار جذب مشتریان جدید و یادآوری کالا به مشتریان قدیمی است. محصولاتی که قدمت بیشتری دارند همواره در تبلیغات از این مزیت استفاده کرده و طولانی بودن زمان ارائه خدمات خود افتخار می کنند.

تبلیغات محیطی چیست؟

دنیای رو به پیشرفت، هر روز شاهد نوآوری‌های جذاب و شگفت انگیز در حوزه تبلیغ برای ارائه محصولات گوناگون است. دست اندرکاران این امر نیز روز به روز خود شیوه های خود را ارتقا می دهند تا از قطار سریع السیر تبلیغات جا نمانند. یکی از برترین شیوه های به رخ کشاندن کالا و خدمات، تبلیغات محیطی است که قدمت آن را به آغاز دوران ماشینی شدن جهان نسبت می دهند، به عبارتی از وقتی که دنیا حرکت خود را به سمت صنعتی شدن آغاز کرده، تبلیغات محیطی هم شروع به عرض اندام نموده‌ است. این نوع تبلیغ رهاورد مستقیم دنیای مدرنیته است.

هنگامی که تبلیغ یک کالا یا خدمت در خارج از محیط یا همان نقطه نهایی خرید توسط مشتری صورت گیرد در اصطلاح به آن تبلیغات بیرون از خانه یا POP گفته می شود، این تعریف شاید خیلی تخصصی به نظر نیاید اما به قول معروف حق مطلب را ادا می کند.

گفتن این نکته خالی از لطف نیست که تبلیغات محیطی دارای انواع بسیار متفاوتی بوده و همه آن ها را نمی توان در یک سطح ارزیابی کرد، اگر یک روز تصمیم بگیرید که با اندکی دقت به تبلیغات موجود در سطح شهر نگاه کنید قطعا متوجه این نکته خواهيد شد که تبلیغات مختلف در عین تشابه، تفاوت های اساسی بسیاری از  نظر شکل و محتوا دارند.

مطالعه بیشتر:   بهینه سازی تصاویر برای افزایش سرعت سایت

تبلیغات محیطی

ویژگی های تبلیغات محیطی چیست؟

 • این نوع تبلیغ بهترین شیوه برای معرفی انواع خدمات و کالا محسوب می شود که تولیدکنندگان به این وسیله به آسانی تولیدات خود را در معرض نمایش عمومی قرار می دهند و از مزایای آن بهره های بسیاری می برند.
 • تبلیغات محیطی؛وسیله ای بی نظیر برای افزایش میزان فروش محسوب می شود، میزان فروش محصولات قبل و بعد از تبلیغ محیطی اصلا قابل مقایسه نیست و این امر کاملا طبیعی است که تبلیغ برای شما مانند یک فروشنده زیرک و کاربلد عمل می کند.
 • اگر در حوزه تولید کالا یا ارائه خدمات صاحب برند یا همان نشان خاصی هستيد، تبلیغات محیطی همانند یک مشاور قهار و قابل اطمینان، نشان شما را به جامعه مخاطب و متقاضی شما معرفی کرده و افراد را به سوی محصولتان جذب می کند.
 • در صورتی که قصد دارید کالا یا خدمتی را به مشتریان خود معرفی کنید، شک نداشته باشید که تبلیغات محیطی بهترین بازاریابی را برایتان انجام خواهد داد. کالا و خدمات شما به این وسیله به آسانی در معرض دید همگان قرار گرفته و جایگاه مطلوب خود را خواهد یافت.
 • افراد بسیاری وجود دارند که همواره در فکر انتخاب یک محصول یا به دنبال دریافت خدمات گوناگون هستند، تبلیغات محیطی و دیدن مداوم آن به این افراد فرصت انتخاب داده و اگر شما به خوبی کالا یا خدمت خود را معرفی نمایید، قطعا جذب مشتری اتفاق خواهد افتاد. حال اگر اين نوع تبلیغ در مراکزی باشد که مشتری در حال تصميم گیری بوده و به خاطر آن به یک مرکز خاص مراجعه نموده است، بدون شک میزان جذب بسیار خوبی خواهيد داشت اما این به شرطی خواهد بود که شما تبلیغات محیطی موفق تری نسبت به رقبایتان داشته باشید.

ابزارهای تبلیغات محیطی

انجام هر کاری نیازمند ابزارهایی است که اگر درست و مناسب انتخاب شود باعث موفقیت می گردد اما اگر وسیله مناسب نباشد قطعا نتیجه هم خوب نخواهد شد. تبلیغات محیطی هم مانند هر کاری نیازمند ابزارهای خاص خود است و البته بخاطر نتیجه ای که از آن انتظار می رود، حساسیت بیشتری هم خواهد داشت. مهم‌ترین ابزار تبلیغات محیطی بیلبورد یا همان ” آگهی نما” است.

مطالعه بیشتر:   درخواست سئوکار برای محتوامون

بیلبورد یا آگهی نما: در میان اصطلاحات شیرین زبان فارسی مثلی داریم که می گوید: مردم عقلشان به چشمشان است، این یک مثال کنایه آمیزمی باشد اما در حقیقت اکثر انسان ها در همه جای دنیا به دنبال جاذبه های بصری هستند. در دنیای پیشرفته امروز که همه در حال دویدن هستند، شما برای ارائه داشته های خود باید از تصویر استفاده کنید.

بیلبورد یا آگهی نما، یکّه تاز عرصه تبلیغات محیطی است که کی توان گفت تاکنون رقیب قدرتمندی نداشته است. صاحبان صنایع و خدمات گوناگون، این عرصه گسترده را برای دیده شدن محصولات خود انتخاب می کنند زیرا:

افرادی که به طور مداوم در سطح شهر و جاده‌ های بین شهری در رفت و آمد هستند حتی اگر توجه نداشته باشند، بارها چشمشان به این بیلبوردها می افتد و کاملا طبیعی است که دیدن مداوم یک چیز باعث ثبت آن در ذهن می شود و بیننده به هنگام نیاز یادش می آید که فلان محصول را از فلان شرکت و… هم می توان تهیه کرد. دیده شدن و به اصطلاح به چشم آمدن یک بیلبورد شرایطی دارد که به موارد اساسی آنها اشاره می کنیم:

تبلیغات محیطی

 • طراحی یک بیلبورد نقش اول را در جلب توجه به آن ایفا می کند. اگر فرد یا تیم طراحی بیلبورد افرادی کارکشته و متخصص باشند، با استفاده از پیشرفت های این عرصه درسطح جهانی و افزودن خلاقیت های خود به آن می توانند یک تبلیغ محیطی موفق را ارائه دهند.
 • بیلبورد باید در علاوه بر استفاده درست و بجا از انواع طرح و رنگ، ساده و زیبا باشد.
 • طراحی نوین یک بیلبورد نباید مانع از سادگی و قابل فهم بودن آن شود، بیلبورد یک کتاب تبلیغاتی است که هر بیننده ای با دیدن آن باید به هدف طراحش پی ببرد.
 • خاصیت تبلیغات محیطی این است که در اوج سادگی و زیبایی، بیننده را وادار به فکر کردن می کند، یعنی شما با دیدن یک بیلبورد مدتی در ذهن خود به کنکاش می پردازید.
 • شعاری که برای تبلیغات محیطی استفاده می شود بسیار مهم است، آنچه به عنوان شعار انتخاب می شود باید به قدری ساده و روان باشد که حتی کودکان هم از تکرار آن لذت ببرند.
 • یکی دیگر از عوامل موفقیت تبلیغات محیطی و به تبع آن بیلبورد ها، انتخاب مکان مناسب برای آن است. طراح بیلبورد باید محیط را بررسی کند و بهترین استفاده را از زمان و مکان داشته باشد. تبیلغ کردن در محیط های کور که به چشم نمی آید کاری بیهوده است. تبلیغ محیطی باید به گونه ای باشد که مشتری را وادار به خرید نماید و البته اگر محصول کیفیت لازم را داشته باشد یک مشتری را به خریدار دائمی تبدیل می کند.
مطالعه بیشتر:   کلمه کلیدی عمومی ( Generic Keyword) چیست؟

گرچه بیلبورد مهم ترین شیوه تبلیغات محیطی است اما در این میان نباید از وسایل دیگر غافل شد.قطارهای بین شهری هم نقش مؤثری در تبلیغ يک محصول دارند چون‌ امروزه افراد بسیاری از این وسیله برای رفت و آمد استفاده می کنند، بدنه قطارها جای بسیار مناسبی برای انواع تبلیغات است، البته این کار در داخل قطارها هم قابل اجراست و حتی روی دستگیره هایی که برای مسافران تعبیه شده نیز تبلیغات مختلفی دیده می شود.

اتوبوس های درون شهری هم محل دیگری برای ارائه تبلیغات محیطی هستند و طی چند سال گذشته علاوه بر ارائه محصولات، تبلیغات فیلم های گوناگون هم به بدنه اتوبوس ها اضافه شده است.افراد بسیاری را می بینیم که خودروهای شخصی خود را به محلی برای تبلیغات محیطی تبدیل کرده اند و به این وسیله کالا یا خدمتی را معرفی می کنند، البته صاحبان خودروهای شخصی اغلب افرادی هستند که خود دارای مشاغل کوچک هستند و به این وسیله از فرصت تبلیغات محیطی استفاده می کنند.

دیوارنگاری، نوشتن روی شیشه های فروشگاه‌ها ، استفاده از استادهای مختلف، ویترین ها،لامپ های ال ای دی و… هم از روش های متداول تبلیغات محیطی محسوب می شود که هریک با توجه به میزان خلاقیت و نوآوری صاحبان آن، می تواند نقش بسیار مؤثری در جلب نظر مشتریان ايفا کند.

هزینه های تبلیغات محیطی با توجه به نوع طراحی و محیطی که تبلیغ قرار می گيرد بسیار متفاوت است. نکته مهمی که ارائه دهندگان کالا و خدمات در تبلیغات محیطی بايد به آن توجه داشته باشند این است که اگر تبلیغ مورد نظر، دقیق، حساب شده و به موقع نباشد ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد و حتی ارائه دهنده را دچار ضرر کند اما اگر تمامی موارد گفته شده در این مقاله مو به مو مورد بررسی دقیق و کارشناسی قرار گیرد، قطعا تبلیغات محیطی یک روش آسان و به صرفه خواهد بود که سود فروش شما را بسیار تغییر خواهد داد.تبلیغات محیطی موفق؛ ضامن کسب سود بیشتر است.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *