سئو فرندلی

موارد زیادی بر روی سایت شما و بهینه سازی رتبه اش در سئو تاثیر میگذارند. همه این موارد زیر مجموعه ی بخشی بزرگتر به نام سئو فرندلی هستند که در این مقاله قرار است به آن بپردازیم. سئو فرندلی چیست؟ چه اهمیت و وظایفی دارد؟

سئو فرندلی چیست؟

این کلمه به لفظ انگلیسی SEO friendly تلقی میشود که در واقع سایتی است که درک مفهوم محتوای جست و جو‌ شده توسط کاربران را برای موتور های جست و جو آسان تر میکند.

ویژگی سایت های سئو فرندلی را میتوان در موارد زیر دسته بندی کرد.

 • هر صفحه توضیحات و عناوین و توضیحات متای مخصوص به خودش را دارد؛ تمام صفحات وبسایت عنوان ها و توضیحات خود را دارند، این عناوین بین ۶۰-۶۵ عناوین هستند و برای توضیحات متا حدودا از ۱۵۰ کاراکتر استفاده میکنیم و باید هر آن چه به طور دقیق در مورد آن صفحه وجود دارد را بیان کنیم.
 • قالب بندی کامل URL ها؛ آدرس سایت ها توصیفی است و با حروف کوچک و خط تیره از هم جدا میشوند.
 • سرعت صفحات؛ اهمیت این موضوع را نباید دست کم گرفت. هیچکس سایت هایی را که دیر بارگیری میشوند دوست ندارد و این شامل کاربران و موتور های جست و جو نیز میشود. از نظر سئو، سایت های مناسب تر آن هایی هستند که سرعت لود بالاتری دارند و در الگوریتم رتبه بندی تاثیر میگذارد.
 • محتوای مخصوص به خود؛ وبسایت های فرندلی را نمیتوان در هیچ جای وب پیدا کرد، این سایت ها محتوایی منحصر به فرد دارند که برای کاربران مفید است. پس در صورتی که محتوای سایت شما از سایت های دیگر کپی شده است، نمیتوانید سئوی فرندلی داشته باشید.
 • تصاویر برای موتور های جست و جو بهینه شده اند؛ برای داشتن محتوایی جالب تر، موضوع  شما به جز متن، باید شامل عکس هایی هم باشد که در نظر کاربران محتوا را جذاب تر کرده و آن ها را به اشتراک گذاری مطلب شما ترغیب کند. اگر به محتوای خود عکس اضافه کردید دقت کنید که اندازه ی تصاویر بهینه شده باشد یک نام فایل تصویر و متن ALT معناداری تهیه کرده باشید.
 • ساختار صفحات باید معنادار باشد؛ معمولا صفحات سایت ها دارای عناصری مانند سرتیتر، منوی Breadcrumb، عنوان صفحه، متنی که به خوبی قالب بندی شده، اطلاعات نویسنده و پاورقی است.
مطالعه بیشتر:   لینک سازی داخلی

سئو فرندلی

برای طراحی یک سایت سئو اصولی موارد زیر را فراموش نکنید

 1. حجم وبسایت خود؛ اهمیت محتوا آن گاه مشخص میشود که رتبه بندی ها را بررسی کنید، اگر حجم محتوای شما کمتر از سایت های رقیبتان باشد، در رتبه بندی موتور های جست و جو جایگاه پایینی خواهید داشت. محتوای زیاد کاربر را مدت طولانی تری در سایت شما نگه میدارد و به همین دلیل موتور های جست و جو به سایت هایی با محتوای زیاد علاقه دارند.
 2. گرافیک زیبایی داشته باشید؛ توضیحات دادن خدمات موجود در سایت به کاربران با عکس کاری به مراتب آسان تر است اما این تصاویر باید با رعایت اصول بهینه سازی شده باشند.
 3. به کارگیری HTML؛ میتوانید با استفاده از برنامه ی ورد فایل هایی با این فرمت بسازید و با استفاده از سرویس ftp آن ها را در وبسایت خود آپلود کنید.
 4. داشتن نام دامنه ی مناسب؛ شاید متوجه نباشید اما نام دامنه ی شما از نظر کاربران، مهم ترین چیز می باشد. بهتر است برای نام خود، یک نام تجاری مناسب انتخاب کنید یا توصیفی کوتاه از محصولتان داشته باشید. سعی کنید در نام دامنه ی خود کلمات کلیدی مربوطه را به کار ببرید و آن را کوتاه انتخاب کنید.
 5. به روز کردن محتوای سایت؛ سایت هایی که همیشه به روز هستند، در الگوریتم رتبه بندی کوگل جایگاه بالایی دارند، بنابر این بهتر است برای به دست آوردن امتیاز بیشتر از به روز کردن اطلاعات سایت خود غافل نشوید.

چرا به یک سایت سئو فرندلی نیاز داریم؟

 1. افزایش ترافیک موتور های جست و جو؛ یک سایت سئو فرندلی، بازدید کننده های بیشتری زا به وبسایت شما منتقل میکند.
 2. وبسایت شما کاربر پسند میشود؛ رعایت کردن اصول سئو در وبسایت باعث راحت تر شدن استفاده از سایت برای کابران‌ میشود و تجربه ی کار با وبسایت شما را بیشتر میکند. همانطور که قبلا گفتیم سئو تنها برای موتور های جست و جو نیست و برای کاربران هم اهمیت دارد.
 3. کاربران به شما اعتبار برند میدهند؛ اکثر کاربران در انتخاب وبسایت های تجاری بیشتر موارد اول را انتخاب میکنند.
 4. مقرون به صرفه است.
 5. به شما در شناخت مشتری های مهم و عمده اتان کمک میکند.
 6. سئو در موبایل دارای اهمیت بیشتری است.
مطالعه بیشتر:   Expires headres و سرعت سایت

سئو فرندلی

دلایل اهمیت طراحی سایت سئو فرندلی

 • صفحات قابل ایندکس
 • استفاده از متن جایگزین
 • داشتن محتوای مخفی
 • ارائه رونوشت ها
 • استفاده از یک مرورگر سئویی
 • معماری ساده وبسایت
 • داشتن محتوای خاص
 • استفاده از تگ کنونیکال
 • داشتن تعداد صفحات محدود

سخن پایانی

طراحی سایت سئو فرندلی یکی از حوزه های تخصصی در زمینه ی طراحی وبسایت به شمار می آید  که در آینده میتواند هزینه ی خدمات سئو سایت را کاهش دهد، برای طراحی سایت سئو فرندلی سعی کنید در مورد رقیب های خود اطلاعات کافی داشته باشید، دامنه ای مناسب انتخاب کنید، از هاست و سروری خوب استفاده کنید و  … . این سایت به موتور های جست و جو کمک میکنند هر آن چه درباره ی وبسایت شما هست را به خوبی درک کند و الگوریتم هدفمندتری دارد و در نتیجه، برای کاربر خوشایند تر است.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *