صفحات یتیم

صفحات یتیم

از جمله دلایل از دست رفتن زحمات شما در ساخت سایت می‌توان به صفحات یتیم یا orphan page اشاره داشت، زیرا این صفحات شامل موارد سمی و ناشناخته و همچنین بدون لینک می‌باشند که باعث می‌شود سئوی سایت شما دچار تداخل شود و تمام زحمات شما بی نتیجه بماند.

برای جلوگیری از وقوع این امر باید بتوانید در هنگام بهینه سازی سایت خود این عوامل ناشناخته مشکل ساز را پیدا کنید و از بین ببرید، زیرا صفحات یتیم نامشخص و سمی هستند و بدون اینکه شک مخاطب خود را برانگیخته کنند سئوی سایت شما را دچار خرابی می‌کنند.

تعریف و معایب صفحات یتیم

صفحه یتیم یا OP به صفحاتی گفته می‌شود که غیر قابل دسترس هستند و به دلیل نداشتن لینک به هیچ وجه از طریق صفحات مختلف وب نمی‌توان به آن دسترسی پیدا کرد، همچنین صفحات یتیم یا OP به گونه ای هستند که به هیچ صفحه ای اجازه دسترسی نمی‌دهند و به تنهایی بخش هایی از سایت را به خود اختصاص می‌دهند در نتیجه آنها قابل دید نیستند.

به طور کل صفحات یتیم پیج های اضافه ساخته شده در سایت هستند که به دلیل نداشتن لینک توسط ربات های گوگل پیدا و جست و جو نمی‌شوند، زیرا ربات های خزنده تنها سایت های دارای لینک را جست و جو می‌کنند و در نتایج گوگل به کاربران نشان می دهد، عملا صفحات یتیم هدفی برای دیده شدن ندارند و کاملا بدرد نخور می‌باشند، یک سایت لینک دار باید بتواند در جست و جوی گوگل رتبه بالایی بدست بیاورد و دیده شود که این هدف اصلی سئو است.

مطالعه بیشتر:   الگوریتم مرغ مگس خوار

همچنین باید ذکر کرد که این صفحات نه تنها برای پیشرفت و دیده شدن سایت مفید نیستند بلکه باعث افزایش نرخ پرش سایت ها می‌شوند و تعداد بازدید کنندگان را پایین می آورند و از دیده شدن سایت جلو گیری می‌کنند، پس می‌توان گفت به گونه ای نوعی بد افزار می‌باشند.

به عنوان فردی که قصد دارد به طور جدی رتبه سایت خود را افزایش و آن را در صدر لیست نتایج گوگل قرار دهد باید به این مورد توجه جدی داشته باشید زیرا این صفحات می‌توانند تمام زحمات شما را برای دیده شدن از بین ببرد و باعث آسیب به سئوی سایت، پرش سایت و کاهش بازدید ها می‌شوند در نتیجه اگر به طور جدی روی سایت خود کار می‌کنید باید طریقه پیدا کردن صفحات یتیم را بدانید.

به طور کل صفحات یتیم به دلیل نداشتن لینک و دسترسی به دیگر سایت ها در نتایج گوگل نه تنها نشان داده نمی‌شوند بلکه ربات خزنده گوگل نیز با دیدن نبود لینک از سایت شما صرفه نظر می‌کند و خارج می‌شود و به این طریق با افزایش نرخ پرش کاربران و ربات خزنده رتبه شما افزایشی پیدا نمی‌کند و در رسیدن به هدف سئو بی نتیجه می‌مانید.

صفحات یتیم

چرا صفحات یتیم به وجود می‌آیند؟

دلایل مختلفی برای این امر یعنی به وجود آمدن صفحات یتیم یا OP وجود دارد، یکی از این دلیل ها شامل پیج های قدیمی سایت است که شما به احتمال زیاد از وجود آنها اطلاعی ندارید، بنابراین باعث به وجود آمدن صفحات یتیم می‌شوند.

جالب است بدانید که بعضی از صفحات همیشه یک صفحه یتیم نبودند و دیگر سایت ها به آنها لینک می‌دادند، زمانی که صفحات دارای لینک شروع به حذف شدن می‌کنند باعث به وجود آمدن تداخلی در آنان می‌شود و به همین دلیل صفحه یتیم به وجود می‌آید.

مطالعه بیشتر:   خطای 503 چیست؟

همیشه مشکل از صفحه های یتیم نمی‌باشد، بلکه URL های ایجاد شده توسط سیستم مدیریت محتوا به دلیل ناشناخته بودنشان به عنوان صفحات یتیم دیده شده و در نتیجه مانند آن عمل می‌کنند و در آخر باعث پرش نرخ سایت می‌شوند.

در موارد دیگری هم زمانی که یک محصول در فروشگاه به فروش می‌رسد یا حذف می‌شود به دلیل خالی و بی استفاده بودن آن سایت عمل لینکسازی در آن انجام نمی‌شود و کاملا به یک صفحه تهی و یتیم تبدیل شده و در نتایج گوگل دیده نمی‌شوند.

چگونگی پیدایش صفحات یتیم

از جمله مشکلات و درگیری های کاربران و ادمین های سئو پیدایش صفحات یتیم و بهینه سازی آن است، این صفحات به گونه ای هستند که حتی ممکن است مدیر سئو سایت نیز برای پیدا کردن آن دست به ابزار های شناسایی خاصی بزند.

پس به طور کل به راحتی نمی‌توان آن را پیدا کرد، از جمله برنامه ها و ابزار های مخصوص اینکار می‌توان اشاره داشت به Google Analytics  یا همان تجزیه و تحلیل ترافیک گوگل، در این روش شما با پیدایش صفحات دارای بازدید بسیار پایین می‌توانید با مشاهده و گلچین کردن آنها به راحتی صفحات یتیم را پیدا کنید همچنین جدا از پیدایش صفحه یتیم شما می‌توانید سایت های دارای بازدید پایین را کشف کرده و برای حل مشکل آنها اقدام کنید، از جمله دیگر روش ها برای پیدایش صفحات یتیم سرچ کنسول گوگل و ابزار MOZ می‌باشد.

صفحات یتیم

اگر به دلیل تحریم ها نتوانستید به درستی از این روش ها استفاده کنید، پس باید سراغ استفاده از برنامه جت سئو بروید.

مطالعه بیشتر:   تبلیغات کلیکی چیست نحوه محاسبه و تفاوت آن با سئو

جت سئو به دلیل ایرانی بودنش باعث می‌شود فارغ از تحریم ها به سادگی قابل دسترس باشد و شما بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید، این ابزار مختص کسانی است که در ایران زندگی می‌کنند و همواره برای افزایش بازدید سایت خود با سئو می‌کوشند.

جت سئو با پیدایش صفحات یتیم و دیگر عوامل مخرب سایت سئو شما اثر مثبتی بر پیشرفت سایتتان ایفا می‌کند، به عنوان مثال می‌تواند به سادگی خطاهای لینک ها از خارجی تا ایرانی را پیدا کند، و با پیدایش دیگر خطاهای موجود در سایت به بازدید آن کمک مند.

بعد از پیدا کردن صفحه های یتیم شما می‌توانید با آرشیو کردن آن ها یا در صورت نیاز با دادن لینک به آنها از به وجود آمدن این صفحات جلوگیری کرده و آن ها را Orphan کنید.

سخن آخر

از قدیم می‌گوید قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود، در نتیجه بهتر است تا زمانی که صفحه های یتیم به تعداد انبوهی نرسیده اند جلوی آن ها را بگیرید شاید ابتدا مشکل خاصی برای سایت شما ایجاد نکنند اما به مرور باعث می‌شوند در سرچ نتایج گوگل جایی نداشته باشید و باعث کاهش آمار بازدید ها و امتیازات شما شود، پس بهتر است زودتر برای پیدایش آنها اقدام و از تخریب سایت خود جلوگیری کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *