فیچر اسنیپت

طبیعتاً هر کسی در کسب و کار آنلاین خود دوست دارد به رتبه یک گوگل برسد. هر کسی بیشتر تلاش کند برنده و در رتبه بالاتری دیده می شود. برای رسیدن به رتبه یک گوگل می توانید از قابلیت فیچر اسنیپت استفاده کنید. همچنین به کمک featured snnipet می توانید قبل از ده سایت اول در نتایج جستجو دست پیدا کنید. در نتیجه فیچر اسنیپت تأثیر بسیاری در خدمات سئو دارد. صورتیکه تمایل دارید با فیچر اسنیپت بهتر و کاملتر آشنا شوید در انتهای مقاله با ما همراه باشید.

فیچر اسنیپت featured snnipet چیست

فیچر اسنیپت یکی از قابلیت های گوگل می باشد به معنای پاسخ سریع و کوتاه می باشد. زمانی که کاربر عبارت مورد نظر خود را در گوگل سرچ می‌کند پاسخ سریعی در مدت زمان کم دریافت می‌کند. فیچر به معنای خلاصه محتواهایی که از سایت های مختلف گرفته می شود، است. فیچر معمولا یک سری لینک ها و عنوان هایی را دارد و برای اینکه انواع جدول ها، لیست تعاریف و مراحل را معرفی کنند از فیچر ها استفاده می کنند. فیچر اسنیپت باعث می شود بازدید سایت افزایش یابد و همچنین در صورتی که یک وبسایت در درجه پایین باشد باعث می‌شود قبل از بقیه وبسایت ها قرار گیرد.  در نتیجه فیچر اسنیپت روی سئوسایت تاثیر بسیاری دارد و یک وبسایت را برای کاربر به یک منبع معتبر تبدیل می کند.

تأثیر فیچر اسنیپت روی سئوسایت

مطالبی که در جایگاه صفر گوگل قرار گرفته است مختص باکس های فیچر اسنیپت است. زمانی که محتوای وبسایت شما در این باکس ها قرار گیرد بازدید سایت بسیار افزایش می یابد و همچنین شرایط مناسب‌تر و بهتری را برای ترافیک سایت فراهم می کند. باتوجه به اطلاعات بدست آمده حدود هشت درصد از کیلیک های گوگل مخصوص فیچر می باشد. یکی از علت های اهمیت فیچر اسنیپت این است که کاربر باکس بزرگی در قسمت serpمشاهده می کند و همین باعث می شود که کاربر سراغ دیگر سایت ها نرود و بازدید سایت افزایش یابد. محتواهایی که در این باکس ها قرار می گیرند سبب می شود جستجوهای بدون کیلیک سایت افزایش یابد و درنتیجه تاثیرات مثبتی روی سئو و رتبه بندی سایت می گذارد.

مطالعه بیشتر:   سئو منفی

فیچر اسنیپت

انواع فیچر اسنیپت

featured snnipet انواع مختلفی دارد که در ادامه مقاله آنها را معرفی میکنیم و توضیح مختصری برای هر کدام در اختیار شما قرار می‌دهیم.

  1.   پاراگراف یا تعاریف

رایج ترین نوع فیچر ها نوع تعاریف یا پاراگرافی می باشد. در این نوع فیچر اسنیپت گوگل یک متن چند جمله ای را بر اساس موضوع مورد نظر کاربر نمایش می دهد. معمولا این نوع فیچرها زمانی نمایش داده می شود که شما سوال خود را با چیست شروع کرده باشید. گوگل در این نوع فیچر اسنیپت حدودا شصت الی هشتاد کلمه را بشما نمایش می دهد. ربات های گوگل به قدر هوشمند هستند که بر اساس عبارت و جملات شما می دانند چه پاسخی برای شما مفید و سودمند است.

  1.   گام به گام یا عددی

در صورتیکه که شما موضوعی را در گوگل سرچ کرده باشید و جواب جستجوی شما به صورت شمارش یا مرحله ای باشد از فیچر اسنیپت نوع لیست های عددی استفاده می کند. در این نوع فیچرهاهر کدام از مراحل مکمل دیگری هستند و باید یکی پس از دیگری انجام شود. اگر شما مثلا مرحله دو را بطور کامل اجرا نکنید نمی توانید به مرحله بعد بروید.

  1.  جدولی

زمانی که گوگل اطلاعات مورد نیاز شما را به شکل یک جدول در اختیار شما قرار می دهد از فیچر اسنیپت نوع جدولی استفاده کرده است. گوگل علاقه زیادی دارد که مطالب مورد نیاز کاربران را بصورت جدول در اختیار کاربران قرار دهد و کاربران هم استقبال زیادی از این نوع فیچر می کنند. به عنوان مثال اگر شما در گوگل قیمت یک محصول را سرچ کرده باشید نتیجه را به صورت فیچر اسنیپت های جدولی مشاهده می کنید. بطور کلی حدود بیست و نه درصد انواع فیچر اسنیپت از نوع جدولی هستند.

  1. نقطه گذاری یا unordered llist

گاهی اوقات شما مطلبی را در گوگل سرچ کرده اید که نیازی به شماره گذاری ندارد و به  راحتی به کاربران نشان می دهد. بعنوان مثال شما درباره بهترین اپلیکیشن های کاهش وزن سرچ می کنید گوگل بدون شماره گذاری اطلاعات لازم را به شما نمایش می دهد.

  1.  ویدیویی

بار محتوایی فیچرهای ویدیویی بسیار بالا است و کاربر در مدت زمان کم با مشاهده ویدیو می تواند اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کند. یوتیوب یکی از شبکه های اجتماعی می باشد که گوگل با آن ارتباط دارد.همانطور که می دانید ربات های گوگل به قدری هوشمند هستند که زمانی که شما مطلبی را سرچ می کنید قسمتی از ویدیو ها را برای شما شماره گذاری می کنند تا شما فقط همان قسمت ها را مشاهده کنید.

مطالعه بیشتر:   آموزش قدم به قدم ابزار Moz

فیچر اسنیپت

آیا فیچر اسنیپت در وب فارسی وجود دارد؟

ممکن است این سوال برای شما پیش آید که آیا این قابلیت گوگل ( فیچر اسنیپت) در وب فارسی هم تأثیرگذار است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت تمام ویژگی های فیچر اسنیپت برای کاربران وب فارسی فعال نشده است در نتیجه تنها تعداد محدودی را به کاربر نشان می دهد. این موضوع کاملا طبیعی است به این دلیل که تعداد مخاطبان فارسی نسبت به زبان های دیگر کمتر است به همین دلیل افزایش قابلیت های دیگر در اولویت های بعدی گوگل قرار میگیرد. بطور کلی می توان امیدوار بود که تمام قابلیت های فیچر اسنیپت در آینده ای نه چندان دور برای تمام کاربران فارسی فعال می شود و می توان نتایج جستجوی بهتر و بهینه تری داشته باشیم.

سخن آخر

یکی از قابلیت هایی که گوگل برای کاربران خود طراحی کرده است فیچر اسنیپت می باشد. این بدین معنا است که کاربر یا مخاطب زمانی که مطالب مورد نیاز خود را در گوگل سرچ می کند آنقدر اهمیت دارد که گوگل چنین امتیاز یا قابلیتی برای مخاطب در نظر گرفته است. بنابراین باید محتوای سایت یا ساختار محتوا به گونه ای تنظیم کنید  که مورد نیاز کاربر باشد و گوگل اطلاعات لازم را بطور خلاصه در بالاترین قسمت صفحات جستجو در اختیار کاربران قرار دهد. بنابراین در صورتیکه شما تلاش کنید محتوایی هدفمند و مفید در اختیار کاربران قرار دهید از جانب گوگل امتیازات بالایی دریافت می کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *