محتوای بازاریابی

محتوای بازاریابی

امروز سوال اینست که محتوای بازاریابی چگونه باید باشد؟ برای دانستن این مطلب تا پایان این مقاله همراه ما باشید. توسعه ی اینترنت و فراگیری گوشی های موبایل هوشمند، آی پد ها، لب تاپ ها و دیگر ابزار دسترسی به اینترنت ، ابعاد مختلف زندگی بشر و کارهای روزمره ی آن را تحت الشعاع قرار داده است که سبب تغییر و تحول نیز در آن ها شده است. یکی از تغییرات مهم زندگی بشر، ورود کسب و کارها به فضاهای مجازی و اینترنتی می باشد به طوری که امروزه اکثر کسب و کارها بیشترین فعالیت خود را اینترنتی انجام می دهند. هر کسب و کاری برای جذب مشتری و معرفی خود به دیگر افراد نیازمند بازاریابی می باشد که با تغییر شیوه ی کسب و کارها ، بازاریابی آن ها نیز دستخوش تغییر و تحول شده است.

امروزه بازاریابی کسب و کارها نیز در فضای اینترنتی و مجازی و در پلتفرم های اجتماعی و سایت ها انجام می شود که به آن بازاریابی درون گرا می گویند. بازاریابی درون گرا یکی از روش های بازاریابی است که امروزه بسیار پر طرفدار و کارآمد و موثر می باشد.

محتوای بازاریابی چیست؟

در بازاریابی درون گرا ، بخشی به نام محتوای بازاریابی وجود دارد که در این بخش سعی می شود به وسیله ی تولید محتواهایی جذاب و باکیفیت و مرتبط با حوزه ی کسب و کار، در عین حفظ کردن مشتریان قدیمی، مشتریان جدیدی برای کسب و کار نیز پیدا کرد.

بسیاری از افراد از قدرت محتوای بازاریابی غافل هستند و نمی دانند که محتوای بازاریابی خوب چه تاثیر مثبتی بر کسب و کار و درآمد آن ها دارد اما افرادی که نسبت به فعالیت های بازاریابی درون گرا و بازاریابی محتوایی اشراف دارند می دانند که محتوای بازاریابی یکی از قدرتمندترین اصول بازاریابی درون گرا می باشد.

محتوای بازاریابی امری جدید نیست اما با گسترش اینترنت می توان گفت که این امر موثرتر و قدرتمندتر شده است، امروزه بازاریابی محتوا یا محتوای بازاریابی را می توان بخشی از زیرمجموعه های دیجیتال مارکتینگ دانست.

به طور دقیق و تخصصی می توان گفت بازاریابی محتوا،  فرایندی در کسب و کار است که با تولید محتوای جذاب، مفید و مجاب کننده باعث جذب و درگیر شدن مخاطبان کسب و کار می‌شود.

مطالعه بیشتر:   FDQ چیست؟

تفاوت محتوای بازاریابی با تبلیغات

با معرفی محتوای بازاریابی برای بعضی از افراد سوال می شود که آیا محتوای بازاریابی همان تبلیغات است؟ در جواب این پرسش باید گفت که خیر، محتوای بازاریابی با تبلیغات متفاوت است و هر کدام موضوعی جداگانه است. کسب و کارها در تبلیغات افراد را از برند خود مطلع می کنند و هیچ محتوای ارزشمندی یا اطلاعات خاصی را در ارتباط با کسب و کار در اختیار افراد قرار نمی دهد در صورتی که در موضوع محتوای بازاریابی هدف از تولید این محتواها ، ارائه ی اطلاعات خاص و ویژه و ارزشمند است که در اختیار افراد قرار می دهند تا مخاطبان خود را به وسیله محتوای ارزشمند به مشتریان تبدیل می کنند.

مهم ترین تفاوت محتوای بازاریابی با تبلیغات، ارزشمند بودن آن است که همین ویژگی باعث کسب درآمد و رونق بیشتر کسب و کار می شود. تفاوت دیگر این است که تبلیغات در مقابل محتوای بازاریابی بسیار پرهزینه است.

محتوای بازاریابی

اهمیت محتوای بازاریابی

محتوای برای بازاریابی از قدیم وجود داشته است اما به صورت امروزی نبوده است اما این روش از بازاریابی چند سال است که بیشتر مورد استفاده و توجه قرار گرفته است. محتوای بازاریابی در رونق کسب و کار اهمیت زیادی دارد، برخی از دلایل اهمیت محتوای بازاریابی شامل موارد ذیل است.

 • ایجاد اعتماد در مخاطبان: اگر محتوای بازاریابی شما ارزشمند و مفید باشد به گونه ای که اطلاعات مفید و کاربردی را در اختیار مخاطبان قرار دهد باعث می شود تا مخاطب به شما راحت تر اعتماد کند، این ایجاد اعتماد و محتوای بازاریابی ارزشمند به مرور زمان سبب علاقه مندی و محبوبیت شما در نزد مخاطبان و مشتریان خواهد شد.
 • آگاهی از برند: گفته شد که تبلیغات به دیده شدن برند شما کمک می کند اما تبلیغات بسیار پر هزینه هستند برای این منظور می توانید از محتوای بازاریابی نیز استفاده کنید، به طوری که شما با تولید محتوای ارزشمند می توانید خود را به مخاطبان معرفی کرده و مخاطب را جذب کنید و در نهایت آن ها را به مشتری تبدیل کنید.
 • افزایش سطح سئو سایت: اگر مدتی به صورت منظم و مستمر در سایت خود ، محتوای بازاریابی ارزشمندی تولید کنید و قرار دهید بعد از مدتی متوجه بالا رفتن بازدیدکنندگان سایت خود، خواهید شد. افراد از محتواهای ارزشمند استقبال خواهند کرد و بازدید سایت افزایش می یابد و این افزایش آمار بازدیدکنندگان باعث بالا رفتن اعتبار و ارزش سایت شما در نزد گوگل و در نتیجه دست یابی به رتبه ی بهتر در رتبه بندی گوگل می شود.
 • تولید سرنخ بازاریابی: مهم ترین هدف محتوای بازاریابی ارزشمند ، جذب مخاطب و ایجاد اعتماد در آن ها است اما مهم است که این مخاطبان از طریق سایت با شما اشنا شوند.
 • جذب مشتری: درست است که جذب مخاطب بسیار مهم است اما هدف از مخاطب ، مشتریان واقعی می باشد. مشتریانی که به کسب و کار شما علاقه نشان دهند و شما پیگیر شما و محتواهای شما باشند تا بتوانید آن ها را به مشتری تبدیل کنید.
مطالعه بیشتر:   گوگل سرچ کنسول چیست؟

محتوای بازاریابی چگونه باعث موفقیت کسب و کار می شود؟

تمام مواردی که در مطلب فوق و تحت عنوان اهمیت محتوای بازاریابی نام بردیم، می تواند دلیل موفقیت کسب و کار از طریق محتوای بازاریابی باشد. هنگامی که محتوای بازاریابی ارزشمند تولید می کنید، مخاطبان سایت شما بیشتر می شود، با بیشتر شدن مخاطبان سایت، رتبه و ارزش و اعتبار بهتر و بیشتری نزد گوگل پیدا می کنید پس سئو سایت شما نیز افزایش می یابد بنابراین افراد بیشتری از شما بازدید می کنند و راحت تر به شما اعتماد می کنند در نتیجه مشتریان شما بیشتر خواهد شد که باعث رونق و موفقیت کسب و کارتان می شود.

تولید محتوا شامل چه چیزهایی می شود؟

برای تولید محتوا در سایت خود می توانید از ابزارهای مختلفی استفاده کنید یا به عبارت ساده تر می توان گفت محتواها انواع متفاوتی دارند و از هر کدام آن ها می توان برای تولید یک محتوای بازاریابی ارزشمند استفاده کرد.

تولید محتوا تمام انواع محتوا مانند محتوای متنی، تصویری، ویدئو، اینفوگرافیک، پادکست یا ترکیبی از این موارد را شامل می‌شود تنها کافی است تا خلاقیت و خاص بودن و ارزشمندی را به همراه داشته باشند. در تمامی شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر، تلگرام  و … می‌توان از مزایای بازاریابی محتوایی استفاده کرد.

محتوای بازاریابی

مدل های متفاوت محتوای بازاریابی

محتواها انواع مختلف دارند که از هر کدام آن ها می توان برای بازاریابی استفاده کرد. در موارد ذیل به مدل های مختلف محتوای برای بازاریابی اشاره خواهیم کرد:

 • محتوای متنی: محتوای متنی همان نوشتارها هستند که به صورت کتاب، مقالات، مجلات هستند و یا متن های نوشتاری که در سایت ها و در پلتفرم های اجتماعی به صورت کپشن برای پست های خود قرار می دهیم.
 • محتوای پادکست: پادکست محتوای صوتی است که امروزه بسیار پر طرفدار است. پادکست می تواند در ارتباط با هر موضوعی باشد و به صورت های مختلفی اعم از مصاحبه، یا روایت گری باشد.
 • محتوای فیلم و ویدئو: ویدئو یکی از محبوب ترین محتواها در نزد کاربران فضای مجازی می باشد، شما می توانید با استفاده از تلفن همراه خود یک ویدئوی ساده تولید کنید و در پلتفرم های اجتماعی و سایت خود منتشر کنید که مطمئنا مخاطبان زیادی را جذب خواهید کرد.
 • محتوای تصویری یا اینفوگرافیک: اصولا در پلتفرم های اجتماعی و سایت ها عکس ها همراه با محتوای متنی به کار می‌روند. زیرا به جذاب شدن متن کمک کرده و از خستگی ذهن انسان جلوگیری می‌کند. اینفوگرافیک تلفیقی از محتوای متنی و گرافیکی است و از موثرترین و ساده ترین انواع محتوا است. زیرا از لحاظ بصری بسیار جذاب است و خواننده می‌داند محتوای متنی در اینفوگرافیک کوتاه و مختصر ولی کاملا کاربردی است.
مطالعه بیشتر:   فاوآیکون چیست؟

چگونه محتوای بازاریابی تولید کنیم؟

حال که با محتوای ویژه بازاریابی آشنا شده ایم، زمان آن رسیده است که دست به تولید یک محتوای بازاریابی ارزشمند زنیم اما سوال اینجاست که چگونه؟ برای ساخت یک محتوای بازاریابی ارزشمند باید ابتدا یک لیست از قدم هایی که باید اصولی بردارید تهیه کنید و طبق آن پیش بروید تا قدمی را از قلم نندازید و بتوانید یک محتوای بازاریابی ارزشمند تولید کنید اما پرداختن به چگونگی تولید محتوای بازاریابی ارزشمند خودش موضوعی است که مستلزم به توضیح مفصلی است به همین سبب تنها به نام بردن عناوین لیست لازم برای تولید محتوای بازاریابی اکتفا می کنیم.

 • هدف از برنامه ریزی را مشخص کنید.
 • مخاطبین خود را مشخص کنید.
 • یک سیستم مدیریت محتوا برای خود داشته باشید.
 • نیروی تولید محتوا استخدام کنید.
 • با توجه به نیازهای مخاطب ایده پردازی کنید.
 • نوع محتوای خود را تعیین کنید.
 • شروع به تولید و انتشار محتوا کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *