ممیزی وب سایت

ممیزی وب سایت

هر کسب و کاری برای برقراری ارتباط با مخاطبان و مشتریان خود نیازمند بهره بردن از روش های مختلف است.  یکی از این روش ‌ها، ایجاد یک وب سایت کاربردی و به روز است.امروزه با گسترش فضای مجازی و استفاده از اینترنت،  بسیاری از کاربران اعتبار یک کسب و کار به خصوص کسب و کار های اینترنتی را بر اساس کیفیت وب سایت آن کسب و کار می سنجند. در نتیجه وب سایت، عامل اصلی برای تصمیم‌گیری در رابطه با خرید آنلاین یا حضوری در دنیای اینترنت امروز است.

نحوه طراحی وبسایت، سرعت بارگزاری صفحات، کیفیت محتوا، سهولت بازدید از وبسایت، کاربردپذیری وبسایت، نمایش صحیح در موبایل و … از جمله عواملی هستند که می توانند در خوب یا بد بودن تجربه یک مخاطب هنگام ورود به وب سایت تاثیر گذار باشند. از این رو ارزیابی یک وب سایت به روشی کامل و بهینه، بررسی و آنالیز کل وب سایت برای داشتن یک وب سایت حرفه ای و کار آمد لازم و ضروری است. یکی از روش های ارزیابی بهینه وب سایت، ممیزی وب سایت است که در این مقاله اطلاعات کاملی را در این باره در اختیارتان قرار داده ایم.

ممیزی وب سایت چیست

بررسی و تجزیه و تحلیل عملکرد وب سایت با استفاده از نرم‌ افزار و تحلیل و مدیریت داده های نرم افزار توسط کارشناس ماهر را  Website Audit  یا تحلیل ممیزی وب سایت می‌نامند. بررسی وب سایت را می‌توان با استفاده از نرم ‌افزار های مختلفی انجام داد. این نرم‌ افزار ها، همه اطلاعات مرتبط به وب سایت را به ‌صورت کامل آنالیز می ‌کنند و همچنین می توانند به درک عمیق ‌تری از نحوه عملکرد وب سایت در بخش‌ های مختلف ارائه دهند.

دلیل اهمیت ممیزی وب سایت

ممیزی وب سایت  تاثیر بسیار زیادی بر شناسایی نقاط قوت، ضعف و تاثیرات بالقوه مسائل فنی محتوا که برای تاثیر گذاری بر رتبه بندی و ترافیک وب مهم است، دارد. برای دست یابی به موفقیت بلند مدت در عملکرد وب سایت نیاز به ی برنامه ریزی منظم و دقیق است. بنابراین توصیه می شود، پیش از انجام هر کاری برنامه ریزی داشته باشید. به عبارت کلی، ممیزی وب سایت نوعی تعمیر و نگهداری از وب سایت است.

مطالعه بیشتر:   هات لینکینگ (Hotlinking) چیست؟

ممیزی وب سایت

شرایط، کیفیت، قدمت و … تاثیر بسیار زیادی بر روی ارزش وب سایت دارند. وب سایت از نطر محتوا توسط گوگل و مخاطب مورد بررسی قرار می گیرد و گوگل همواره خواهان این است که دقیق ترین و قابل اعتماد ترین و بهترین نتایج جستجو را به کاربران خود ارائه دهد. بنابراین ممیزی که به بررسی خدمات سئو همچون محتوای سئو شده و سئو محتوا، کیفیت و ارتباط محتوا و همچنین نحوه انتقال این موارد به گوگل را تحت پوشش قرار می‌دهد، یک فرایند لازم و ضروری برای هر وب سایتی است.

در طول ممیزی محتوای وب سایت، تمام بخش‌ هایی از وب‌سایت که برای سئو مهم هستند، ارزیابی می‌ شوند و برخی از مسائل فنی سئو و سئو داخلی مورد بررسی قرار می گیرند و تغییرات مورد نیاز بر روی آن ها اعمال می شود. در نتیجه  وب سایت عملکرد بهتری خواهد داشت. به طور کلی، ممیزی وب سایت  یک راه عالی برای شروع یک پروژه سئو جدید، اولویت بندی عقب ماندگی فنی و پیگیری پیشرفت است.

ابزار های مورد نیاز برای انجام ممیزی وب سایت

برای این که بتوان یک وب سایت را به طور کامل بررسی کرد و مشکلات آن را مشخص نمود به ترکیبی از ابزار ها نیاز است و هیچ گاه یک ابزار به تنهایی توانایی چنین کاری را ندارد. از جمله این ازار ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ابزار تست سرعت وب سایت: برای تست سرعت وب سایت، ابزار هایی مانند PageSpeed Insights و GTMetrix  در گوگل مورد استفاده قرار می گیرند. اگر سرعت وب سایت پایین باشد، کسب و کار دچار آسیب جدی می شوند. وارد خواهد شد.  افزایش سرعت وب سایت یکی از اعمالی است که ارزش هر گونه سرمایه گذاری را دارد چرا که سرعت وب سایت تاثیر مستقیمی بر روی سئو و نرخ تبدیل وب سایت دارد و همچنین سرعت بار گذاری یک عامل مهم در رتبه ‌بندی وب سایت در جستجوی گوگل است.
  • ابزار های ممیزی دسترسی‌ پذیری: این روش، روش کاملی برای بهبود کیفیت محصولات یا خدمات دیجیتال است. از این ابزار ها برای ارتقا ی قابلیت دسترسی دیجیتال و برآورده کردن دستورالعمل ‌های دسترسی به محتوای وب یا WCAG استفاده می شود.
  • سرچ کنسول گوگل یا GSC: این قابلیت به مدیران وبسایت‌ ها این امکان را می دهد که وب سایت ‌های خود را از طریق یک ابزار رسمی گوگل که غنی از داده‌ های مفید برای سئو و محتوا است، نظارت و مدیریت کنند. دسترسی به ابزار ها و داده‌ های ارائه شده به صورت مستقیم توسط گوگل می تواند به بهینه ‌سازی بهتر وب سایت کمک کند. این ابزار، اطلاعات مفید و کاربردی را در اختیار قرار می دهند. از جمله این اطلاعات می توان به آمار بازدید وب سایت از گوگل، کلمات کلیدی جستجو شده توسط کاربران، صفحاتی که در داخل گوگل نمایش داده می ‌شوند، تعداد لینک ‌های داخلی و بک ‌لینک ‌ها، تعداد خطا های وب سایت از جمله مشکلات امنیتی، سروری، آدرسی و … اشاره کرد.
مطالعه بیشتر:   گوگل پنالتی چیست؟

ممیزی وب سایت

  • بهینه ‌سازی تصاویر: بهینه ‌سازی تصاویر می ‌تواند عملکرد وب سایت را بهتر کند. بهینه ‌سازی تصاویر تا زمانی مفید است که با کم کردن حجم تصاویر از کیفیت آن ها کاسته نشود و اصول سئو تصاویر رعایت شود.
  • سیستم مدیریت محتوا یا CMS : برای بررسی دقیق وب سایت ، دسترسی به بخش مدیریتی وب سایت مانند وردپرس برای برسی و تجزیه و تحلیل متا داده ‌ها، تگ‌ های HTML، لینک‌ ها و محتوا ی وب سایت اهیمت زیادی دارد.
  • ابزار رتبه ‌بندی وب سایت: ابزار رتبه‌ بندی وب سایت اطلاعات بیشتری را در رابطه با وضعیت کلی وب سایت در اختیار می گذارد. از این ابزار ها بررسی اثر بخشی و عملکرد وب سایت استفاده می شود و همچنین ابزار رتبه‌ بندی وب سایت می توانند مشکلات موجود در وب سایت نمایش دهند و نکات کاربردی برای بهبود رتبه ارائه دهند. به عبارت کلی ابزار های رتبه ‌بندی به بهبود سئو سایت کمک می کنند.
  • گوشی هوشمند: برای انجام ممیزی وب سایت نیاز است تا بعضی تست ‌ها به روش دستی و با استفاده از گوشی هوشمند انجام شوند.
  • ابزار های سئو: ابزار های سئو سایت‌ ها یا نرم‌افزار هایی هستند که ب از طریق آن‌ ها می توان وب سایت را از هر جهت مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داد. ابزار های سئو، اطلاعات وب سایت مانند بک لینک‌ ها، اطلاعات فنی و کلمات کلیدی را بررسی می‌کنند.

کلام آخر

ممیزی وب سایت را با توجه به نوع محتوای تحت بررسی و هدفی که از بررسی ممیزی سایت در نظر است، می توان تغییر داد. در نتیجه با توجه به این موضوع می توان تولد محتوای سایت را مطابق با خواسته ها و اهداف پیش برد.

مطالعه بیشتر:   تاثیر کامنت کاربران در سئو

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *