مولتی دامین

مولتی دامین

مولتی دامین گواهینامه ای است که شبیه به گواهینامه DV از لحاظ موضوعات امنیتی می باشد و اطلاعات سایت را نیز مانند این گواهینامه مورد تایید قرار می دهد و درستی دامین را  بررسی می کند، دارای قفل سبزی می باشد که به صورت همین آیکن نمایش داده می شود و در انتها نیز HTTPS سبز رنگی است که در مرورگر های دیگر نشان داده می شود و اگر بخواهید آن را ثبت نمایید نیازی ندارید ک مدرک حقوقی ارائه دهید.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به اطلاعات بیشتری در رابطه با مولتی دامین پی ببرید.

مولتی دامین چه کاربردی دارد؟

مولتی دامین برای دامنه های مختلفی کاربرد دارد و استفاده می شودف در واقع مولتی دامین می تواند همراه با 99 دامنه دیگر در کنار خود نصب شود و ب کمک آن  100 دامنه را فقط به وسیله یک گواهینامه می توان خریداری کرد و در اینجا با شرایط خرید ان آشنا می شویم.

این گواهینامه دارای قیمتی نسبتا بالا می باشد و برای نصب دامنه های کمتر مثلا 2 الی 3 دامنه ای کاربردی ندارد البته باید این نکته را در نظر گرفت که نمی توان از این گواهینامه برای هر نوع دامنه ای استفاده کرد و تنها منحصر به IP می باشد و تنها می توان از دامنه هایی استفاده کرد که به یک IP  متصل شده اند و شامل ساب دامین ها، پارکد دامین ها، آدان دامین ها که همگی بر روی یک هاست ست می شوند می باشند و اگر بر روی یک سرور از هاست های دیگری نیز استفاده شود باز هم همگی باید دارای یک نوع Ip باشند.

 در این حالت هم چون همه دامنه ها دارای یک IP یکسان می باشند باز هم می توان از مولتی دامین استفاده کرد، اگر دامنه ها دارای سرور ها و IP های متفاوتی باشند شما ناچارید که برای هر دامنه از یک DV SSL مجزا استفاده کنید و اینکار هرگز مقرون به صرفه نخواهد بود و دیگر نمی توان از امکانات مولتی دامین استفاده کرد.

مطالعه بیشتر:   سئو موبایل

البته این را بدانید که ساب دامین هایی که مرتبط با یک دامنه اصلی هستند می توانند از WILDCARD SSL استفاده کنند.

مولتی دامین

نحوه ایمن سازی مولتی دامین

همان طور که می دانید مولتی دامین ها از SSL CERTIFICATE ها می باشند که موجب افزایش ایمنی دامنه ها در یک گواهی SSL می شوند و اگر از گواهی SCAN استفاده شود می توانند موجب ایمن تر شدن دامنه های دامین 1، دامین 2، دامین 3 و … شوند و حتی این امکان را دارند که 100 عدد آدرس مختلف را با توجه به CA   ROOTآن ها که متفاوت است تغییر دهند.

چگونه می توان SSL یک سایت را فعال کرد؟

عواملی همچون میزان موفق شدن وب سایت یک فروشگاه آنلاین، سئو و میزان اعتبار آن مهمترین فاکتور ها می باشند که ما در اینجا سعی داریم به آن ها بپردازیم. عواملی هم چون SSL و HTTPS در میزان موفقیت و امنیت سئو بسیار تاثیرگذارند.

هنگامی که وب سایتی طراحی می شود محتوای آن در اختیار کاربران قرار می گیرد و با توجه به نوع محتوای نوشته شده، میزان فاصله میان سرور، مخاطب، میزان اندازه صفحات، وب سایت و غیره فرق می کند. به ازای هر میزان بازدید کاربران از سایت شما و یا بر اساس میزان دانلود آنها مسیر هایی وجود دارند که باید از آن ها عبور کنند و به اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

SSL چیست؟

SSL در واقع همان لایه سوکت های امن است که به وسیله آن می توان داده ها را میان سرویس دهنده و سرویس گیرنده جابه جا کرد و از طرفی موج انتقال اطاعات بین وب سایت شما و موتور جستجوگر مخاطبان شما خواهد شد که به کمک گواهی SSL این کار به صورت رمزنگاری شده و ایمن صوت می گیرد. برای وب سایت فروشگاهی که حاوی اطلاعات مهمی همچون شماره کارت و و یا اطلاعات محرمانه می باشد استفاده از گواهینامه SSL اهمیت و معنا پیدا می کند.

مطالعه بیشتر:   پشتیبانی سئو شامل چه مواردی می شود؟

 هم چنین استفاده از آن به کاربران شما این اطمینان را می دهد که هیچ کدام از اطلاعات آن ها قبل دسترسی و شنیدن برای هکر ها نمی باشد. هنگامی که کاربران وارد وب سایت هایی می شوند که دارای گواهینامه SL است متوجه آیکون قفل بسته شده می شوند و عبارت به صورت HTTPS:// نمایش داده می شود و در نتیجه موجب ایجاد امنیت و اعتماد در آن ها می شود.

گواهینامه مولتی دامین از زیر شاخه های گوهینامه  SSL محسوب می شود و شما می توانید به کمک چندین دامنه و یا زیر دامنه سرور خود را ایمن سازید و یک گواهی نامه برای چندین دامنه قابل اجرا و دسترسی خواهد بود، مثلا دامنه ای مانند WWW.MY-IR-DOMAIN.IR، WWW.MY-COM-DOMAIN.COM،  MYSERVER.LOCAL وغیره و آدرس خود IP سرور کاملا ایمن می شوند و می توان از آن ها برای EXCHANGE SERVER نیز استفاده نمود.

 در ایران دیجی کالا از جمله سایت های فروشگاهی چند دامنه ای می باشد که شامل دیجی کالا مگ، دیجی کالا کلاب، دیجی کالا افیلیت و غیره می شود و در این زمینه بسیار موفق عمل کرده است.

مولتی دامین

انواع مولتی سایت

به طور کلی مولتی سایت ها به دو دسته ساب دامین و ساب فولدر تقسیم بندی می شوند. تفاوت میان این دو گروه در URL هایی می باشد که هر دو در مولتی دامین ها دارا هستند، مثلا گوگل دارای سایت های متنوعی در زمینه ساب دامین می باشد اما برخی سایت های آن نیز در بستر ساب فولدر قرار گرفته اند.

در ساب دامین ها اسم دامنه در قبل دامین اصلی قرار می گیرد و بعد از آن یک دات قرار می گیرد و سپس دامنه سایت وارد می شود اما در ساب فولدر ها ابتدا دامنه سایت می آید و بعد اسلش و نام جدید سایت قرار می گیرد در واقع فرق میان آن ها در قرار گرفتن نام سایت جدید است  و با توجه به موارد زیر این انتخاب صورت می گیرد:

  • هدف های سازمانی
  • مدت زمانی که دامنه ایجاد شده است.
  • مجوز برای دسترسی به وب سایت
  • هاست
مطالعه بیشتر:   مدت زمان رسیدن به لینک اول گوگل

نتیجه گیری

استفاده از مولتی دامین ها مزایای فراوانی دارد که اولین مزیت آن راحت کردن روش مدیریت می باشد در واقع اگر برای 5 گواهینامه 5 عدد دامنه متفاوت بخرید باید برای هر دامنه مراحل نصب را انجام دهید که این کاری طاقت فرسا و خسته کننده می باشد و از طرفی زمان زیادی از شما می برد اما استفاده از مولتی دامین این فایده را دارد که  با یک بار نصب تمامی کار های شما را انجام می دهد و بعد از اینکه گواهینامه به اتمام رسید باید مجددا تمدید شوند و اگر دارای تاریخ انقضاهای متفاوتی باشند قطعا مدیریت کردنشان زیاد راحت نخواهد بود بنابراین استفاده از مولتی دامین این مشکل را برطرف خواهد کرد و موجب صرفه جویی در وقت شما خواهد شد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *