هدینگ گذاری محتوا

اگر در عرصه خدمات سئو فعالیت میکنید، احتمالا تا به حال اسم هدینگ یا عنوان یا هدینگ گذاری محتوا را شنیده اید. اما هدینگ چیست؟ چه نقشی دارد؟ به سئو محتوایی ما چه کمکی می کند؟ در این مقاله قرار است به انواع هدینگ، موارد استفاده ی آن و تاثیرش بر محتوای سئوی شما بپردازیم. پس در ادامه ی این مقاله با ما همراه شوید.

هدینگ چیست؟

درواقع عنوان گذاری یا هدینگ گذاری محتوا ، تگ هایی هستند که برای عنوانین و محتوا استفاده میکنیم. این هدینگ ها سر تیتر ها را از هم دیگر جدا می کند. تیتر های مهم را از متن جدا می کند. این سرفصل بندی ها به کاربران سایت شما کمک می کنند به راحتی چیزی که به دنبالش هستند را پیدا کنند.

این تگ ها تاثیر موثری بر روی سایت سئو دارند چرا که گوگل با توجه به تگ استفاده شده توسط شما محتوای تولید شده توسط شما را بهتر درک میکند. تگ های هدینگ یک محتوای متنی به حساب می آیند و از h1 شروع و به h6 میرسد.

انواع تگ ها

همانطور که گفتیم تگ ها از h1 شروع و به h6 میرسید. در ادامه قرار است این تگ‌ ها که شش تا هستند را بیشتر بشناسیم و با کاررد آن ها آشنا شویم.

  • تگ h1

از این تگ برای تایین سرتیتر استفاده میشود. با استفاده از این تگ موضوع مقاله یا محتوای خود را به گوگل و کاربران میفهمانید. این تگ ها معمولا برای جلب توجه کاربر ساخته شده اند و به همین خاطر کلید واژه محور هستند. این تگ ها همیشه باید در بالای صفحه قرار داشته باشند. این تگ اهمیت زیادی برای موتور های جست و جو دارد.

  • تگ h2

این تگ هم از ارزش بالایی برخوردار هستند چرا که جزو تگ های اصلی به حساب می آیند. نقش این تگ ها آن قدر مهم و اساسی است که حتی اگر محتوای خوبی تولید کرده باشید اما این تگ را به کار نبرده باشید، گوگل محتوایتان را یک چیز معمولی در نظر خواهد گرفت. این تگ سرفصل هایی است که نکات اصلی پاراگراف ها و بخش های جداگانه را طبقه بندی میکند. این تگ در کمک به خواننده در پیدا کردن مطلب نقش اساسی ای دارد.

مطالعه بیشتر:   مولتی دامین (multi- domain) چیست؟

هدینگ گذاری محتوا

  • تگ 3h

این تگ زیر مجموعه ی تگ h2 است، درواقع اگر در محتوای خود از تگ h2 استفاده نکرده باشید نمیتوانید تگ 3h را به کار ببرید. از این تگ میتوان در قالب بندی لیست ها یا بولت بندی استفاده کرد.

  • تگ 4h

اگر قصد دارید محتوایی را پوشش دهید که بیش از هزار کلمه را شامل میشود، این تگ مناسب شما است. بودن یا نبود این تگ اهمیت زیادی ندارد اما ممکن است گاهی مورد نیازتان باشد. از این تگ برای سخنان پایانی خیلی طولانی هم استفاده میکنند.

  • تگ 5h , 6h

برخلاف انتظار ها این تگ ها ارزشی ندارند و شاید تنها استفاده اشان برای زیبایی محتوا و یک دست شدن مطلب باشد. این تگ ها در گذشته اهمیت و ارزشی داشتند اما امروزه استفاده و کارایی چندانی ندارند.

چطور از این تگ ها استفاده کنیم؟

افزودن تگ‌های هدر در HTML فرایندی نسبتا ساده است. برای یادداشت یک h1، <h1>موضوع </h1>را تایپ کنید و موضوع و عنوان خودتان را میان این دو قرار دهید. برای هر تگ هدری باید همین روش را دنبال کنید.

گوگل HTML سرفصل ها را اسکن میکند تا به مرورگر های وب موضوع صفحات شما را بگوید، بنابراین مطمئن شوید هدر هایتان را در HTML به درستی به کار برده اید.

اهمیت تگ ها برای گوگل

گوگل هنگام بررسی سایت شما به مواردی مثل کیفیت مطالب، کیفیت صفحات و موارد دیگری توجه میکند و این تگ ها توانایی پوشش دادن این مطالب را دارند و روی بهتر خوانده شدن محتوای شما تاثیری مثبت می گذارند.

مطالعه بیشتر:   هات لینکینگ (Hotlinking) چیست؟

هدینگ گذاری محتوا

نکاتی مهم درباره ی تک ها

• تگ h1 اطلاعاتی کوتاه و مفید از آن چه کاربر قرار است در ادامه ی مطلب بخواند در اختیار او‌ میگذارد.
• با استفاده از هدینگ، کاربران به راحتی بخش مورد نظر خود در مقاله ی شما را پیدا می کنند.
• استفاده از تگ های هدینگ محتوای شما را شیک، مرتب و تمیز نشان میدهد.

نباید هایی در استفاده از تگ هدینگ

• زیاده روی در استفاده از کلمه ی کلیدی در هدینگ
• ساخت یک ساختار کلی با استفاده از تگ هدینگ
• بلوک بندی و خوانا بودن مطالب

سخن پایانی

استفاده از تگ ها اصول و روش هایی دارد که اگر به درستی از آن ها استفاده نکنیم زیبایی و درک مخاطب از محتوای ما را تحت تاثیر قرار میدهد. برای داشتن سایتی با محتوای عالی از افرادی با تجربه کمک بگیرید که قوانین سئو را میدانند چرا که کوچک ترین عوامل هم میتواند بر روی سئوی سایت شما تاثیر گذارد. استفاده ی نادرست از هدینگ گذاری محتوا تاثیری بد روی مخاطب و همچین روی ربات های گوگل میگذارد و اعتبار سایت شما را برهم میزند. اگر همچنان سوالی برایتان باقی مانده، آن را بپرسید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *