پرسونای مخاطب در سئو

پرسونای مخاطب در سئو

می توان گفت که پرسونای مخاطب (Persona) درباره توضیح کسانی می باشد که قسمتی از بازار هدف شما را ایجاد می دهند. پرسونا، یک شخصیت معمولی حاوی اطلاعات جمعیت شناختی، علاقمندی ها و نیازهای تجاری یا شخصی فعلی است. می توان گفت که شما می توانید از طریق پرسونای بازار خود را نیز به بخش های گوناگونی تقسیم کنید همچنین این موضوع سبب می شود که  شما بتوانید یک استراتژی بازاریابی متنوع و همچنین  مناسب را برای هر قسمت ایجاد کنید.

پس می توان‌گفت که پرسونای مخاطب در سئو یکی امر مهم نیز است که باید به آن توجه ویژه ای شود ما در ادامه بیشتر درباره این موضوع توضیح می دهیم تا شما نیز بیشتر با این موضوع آشنا شوید.

اهمیت ساخت پرسونای مخاطب برای کسب و کارها

می توان گفت که طراحی و همچنین  تدوین پرسونای مخاطب می تواند برای بازاریابی محتوایی یک کار بزرگ و چالش برانگیز باشد، به ویژه  اگر افراد  از نقطه صفر شروع کنند، اما ارزشی که  می توانند برای استراتژی کسب و کار و تجارت شما تشکیل دهند، ارزش سرمایه گذاری را دارد.که این موصوه نیز بسیار قابل اهمیت نیز می باشد.

در کل می توان گفت که زمانی که شما اطلاعت و همچنین شناخت خوب و نسبتا کاملی درباره نیازها، علایق مخاطب خود و مواردی که علاقه ندارند داشته باشید سبب می شود تا شما بتوانید  به بهترین شکل به مخاطب مورد نظر خود کمک کنید و آن را نیز راهنمایی کنید.آشنایی با مخاطبان هدف سبب می شود تا  شما این امکان را داشته باشید که خدمات، محصولات و محتوای آنها را گسترش دهید.

مطالعه بیشتر:   الگوریتم کبوتر

در این مواقع شما این امکان را  خواهید داشت مشکلات آنها را بهتر حل کنید و بر چالش ها غلبه کنید.نی توان گفت که آشنایی با پرسونای مخاطب به صورت ویژه اي در سئو سایت نیز اثر دارد. در مراحل اولیه  کار بعد از تحقیق کلمات کلیدی، شما باید هدف مخاطب را  از جستجو (Search intent)  شناسایی کرده و براساس آن برای مخاطب هدف خود تولید محتوا کنید.

چگونه پرسونای مخاطب خود را بسازیم؟

می توان‌گفت که هم اکنون روش های و شیوه های بسیار گوناگونی برای ایجاد پرسونای مخاطب وجود دارد.همچنین می توان گفت که شما هر کدام از این روش های ایجاد پرسونای مخاطب را می توانید براساس هزینه و بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته اید انتخاب کنید و آن را نیز به کار بگیرید.ترسیم یک مخاطب به صورت موقت به عنوان یک نقطه شروع عالی برای شغل های جدید که به داده های دقیق و همچنین منابع لازم برای انجام تحقیقات عمیق دسترسی ندارند بسیار مفید و تاثیرگذار است.

همانطور که کسب و کار شما گسترده می شود و پیشرفت می کند، شما نیز این امکان را دارید که بیشتر روی شناخت و طراحی پرسونای مخاطب سرمایه گذاری کنید.و این فرآیند را به صورت کامل تر و با کیفیت تر نیز انجام دهید.

پرسونای مخاطب در سئو

مراحل تدوین پرسونای مخاطب

می توان گفت که تدوین پزسونای مخاطب دارای مراحلی است که در صورت انجام درست این مراحل می توانید تدوین پدسونای مخاطب خود را به بهترین شکل انجام دهید این مراحل عبارت اند از:

 1. مرحله اول : مشخصات رفتاری و شخصیتی مخاطب هدف خود را تعیین کنید.

 2. سن
 3.  شغل
 4. درآمد
 5. زبان
 6.  جنسیت
 7. محل زندگی
 8.  وضعیت تاهل
 9.  منافع
 10. علایق و ترجیحات
 11. شبکه های اجتماعی فعال مخاطب
 12. چالش ها  و مشکلات مخاطب
 • مرحله دوم : از مخاطبان خود نظرسنجی کنید

شما می توانید در این مرحله از مخاطب های خود نظرشان را بپرسید و از آن ها نیز نظرسنجی کنید. نظرات آن ها نیز سبب رشد و پیشرفت بهتر پرسونای مخاطب شما می شود این امر   می تواند یک شیوه سودمند برای شغل های  تازه  یا محرک به جهت  جذب کلمات، زبان، چالش ها و افکار واقعی مخاطبانشان باشد.

مطالعه بیشتر:   تاثیر لیزی لود در سئو سایت | Lazy Load

شما در این صورت این امکان را دارید که  نظرسنجی را به شکل حضوری، از طریق تلفن، لینک به یک نظرسنجی آنلاین، توسط یک شرکت تحقیقی و یا شبکه های اجتماعی انجام دهید.زمانی که نظرسنجی شما به پایان رسید و تمام شد بهتر پرسونای  مخاطبان را جمع کنید و از آن ها برای پیشرفت بهتر پرس نای خود استفاده کنید.

پرسونای مخاطب در سئو

 • مرحله سوم : استفاده از پرسونای مخاطب

شما در این مرحله پرسونای مخاطب خود را با کیفیت خوب طراحی کردید و حالا باید آن را  نیز در استراتژی بازاریابی محتوایی خود به کار بگیرد و از آن نیز استفاده کنید.شما درک درستی و همچنین اصولی  از درد و مشکلات، اهداف و نیازهای مخاطبان خود در مراحل خرید خواهید داشت. به یاد داشته باشید، فهرستی از صفات  با یک شخصیت واقعی برابر نیست! یک پرسونای مخاطب توضیح واقع بینانه از یک شخص در قسمت شما است.

می توان گفت که مراحل تدوین پرسونای مخاطب به منظور زیاد کردن نرخ کلیک، نرخ تبدیل و نرخ بازگشت سرمایه (ROI) انجام می شود، جون هنگامی که شما شناخت و همچنین درک خوبی از نیاز مخاطب داشته باشید، محصولات و خدمات سایت خود را براساس  خواسته ها و علایق او ارائه می کنید، در این مواقع این مخاطب به مشتری شما تبدیل می شود.

فواید ساخت پرسونای مشتری

می توان گفت که ایجاد یکی پرسونای مخاطب خوب سبب می شود تا شما نیز مشتریان را همانطور که خود می بینند مشاهده کنید و به نتیجه دادن پیام های بازاریابی شما کمک می کند. زمانی که پرسوناهای مخاطب خود را تولید می کنید ، به یاد داشته باشید که افراد درون سازمانی را که ممکن است قدرت خرید نداشته باشند اما به عنوان یک مبلغ محصول یا خدمات شما خدمت می کنند، در نظر بگیرید.

مطالعه بیشتر:   مانی ربات چیست چگونه برای سئو از آن استفاده کنیم؟

پرسونای منفی چیست؟

به طور کلی می توان گفت که پرسونای مخاطب و همچنین مشتری افرادی می باشند که به فرآیند فروش محصولات و همچنینی خدمات شما کمک  بسیار زیادی می کنند اما  دربارپرسونای منفی می توان گفت که، کسانی می باشند که کسب و کار نمی خواهد آن ها در نیز در دایره مخاطب های خود قرار داد برای مثل می توان آن گفت که یک شرکت وظیفه تولید و پخش دخانیات را دارد. افراد زیر 18 سال نمی توانند از دخانیات استفاده کنند، بنابراین این گروه از افراد پرسونای منفی این شرکت به شمار می روند

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *