VPS

VPS

در حقیقت VPS بخشی از یک سرور اقتصادی بزرگ می باشد، که می تواند  منابع آن را به طور کامل در اختیار یک کاربر قرار دهد. این نوع سرور به خاطر اینکه منابع بیشتر را به کاربر می دهد، تنها راه حل بر طرف کردن مشکلات میزبانی وب سایت ها و اپلیکیشن ها می باشد. در یک هاست اشتراکی، منابع سرور به صورت مشترک در بین کاربران است و اگر که یک کاربری از این منابع، بیشتر از بقیه استفاده کند، می‌تواند بر عملکرد بقیه کاربران تاثیر بگذارد و عملکرد آن را کاهش دهد. ولی با خریدن سرور مجازی این مشکل با تخصیص فضای مشخص، برای هر کاربر حل می شود.

سرور مجازی VPS ، خدمات خیلی زیادی دارد. مثلا تبدیل شدن به سرور گیم و یا میزبانی از سایت هایی که ترافیک بالایی دارند، از خدمات های سرور مجازی می باشد. بعضی از برنامه نویس ها سرور مجازی را تهیه می کنند، و از آن به عنوان فضایی برای تست کد های خود استفاده می کنند. به طور تقریب تمام تریدر ها، از سرور مجازی استفاده می کنند تا آیپی ایران را مخفی نگه دارند. استفاده های دیگری هم از این نوع سرو ها می شود، مانند سرور ایمیل، دیتایس سرور و…

کاربرد سرور مجازی

 •  ایمیل سرور: استفاده جهت میل سرور بدون اینکه محدودیتی در تعداد ارسال ایمیل در روز داشته باشد.
 •  دیتابیس سرور: محدودیت استفاده کردن از حجم دیتابیس در استفاده از سرور مجازی وجود ندارد.
 • ارتقای عملکرد وب سایت: میزبانی بخش های متفاوت سایت، روی ماشین‌ های مجازی کوچک تر
 •  اپلیکیشن سرور: جهت راه اندازی کردن اپلیکیشن خاص با منابع اختصاصی
 • وب سرور: جهت سایت های پر بازدید
مطالعه بیشتر:   0 تا 100 اسکیما گذاری با افزونه رایگان Schema

کاربرد دقیق تر سرور مجازی

خیلی از وب سایت های جهان بر بستر سرور مجازی VPS  میزبانی می شوند. سرور مجازی به خاطر، کم شدن هزینه و داشتن سروری با منابع اختصاصی با بیشترین نوع دسترسی، ایجاد شده است. استفاده کردن از سرور مجازی خیلی در جهان گسترش یافته است، به طوری که هر امور کوچکی در وب، توسط وب مستران بر اساس سرور مجازی انجام می شود.

انواع سرور مجازی

سرور مجازی لینوکس

سرور های مجازی لینوکس، از سخت افزار بسیار قوی برخوردار هستند که می توانند مجازی سازی را با سرعت و کیفیت بالا فراهم کنند. همچنین با این سیستم عامل امکان این وجود دارد که برنامه ها، ماژول ها و متن های پرطرفدار را اجرا کرد. VPS یکی از پرطرفدارترین و پرکاربردترین سرور هایی است که سایت هایی با ترافیک بالا از آن استفاده می کنند و نیز از امنیت بالایی برخوردار هستند. استفاده کردن از این سرود مجازی بسیار ساده و راحت است.

سرور مجازی ویندوز

سرور مجازی ویندوز، یکی از سرور هایی است که اختصاص کاملی دارند و با مجازی سازی، به سروری با سیستم عامل ویندوز، تبدیل شده است. شما با پرداخت کردن هزینه کم می توانید یک سرور قدرتمند را داشته باشید. اگر برنامه های شما روی Ruby Python یا Perl اجرا می شوند، پیشنهاد می شود از سرور مجازی لینوکس استفاده کنید و در صورتی که سیستم عامل شما بر اساس ASP.NET یا PHP است، پیشنهاد می شود از Windows استفاده کنید.

VPS

سرور مجازی میکروتیک

سرور مجازی میکروتیک، یکی از پرکاربرد ترین و پرطرفدارترین سرور هایی است که هدف اصلی آن، مسیر یابی است. سرور مجازی میکروتیک، از سیستم عامل  MikroTik Routeros استفاده می کند. این سرور بر پایه لینوکس می باشد و به عنوان یک رویتر قدرتمند برای کسانی که حرفه ای هستند، شناخته شده است. سرور های مجازی نسبت به رویتر های سیسکو هزینه کمتری دارند. مسیریاب، فایروال، آی پی خارجی از جمله این سرور ها هستند.

مطالعه بیشتر:   ریمارکتینگ چیست؟ سئو در بازاریابی مجدد چه تاثیری دارد؟

آیا برای کار با سرور مجازی به تخصص نیاز است‌؟

برای کار کردن با سرور مجازی به تخصص نیاز است و مانند هاست نیست که با دیدن یک ویدیو ۵ دقیقه ای بتوان متخصص شد. به همین علت اگر در این زمینه دانش کافی را ندارید، یا حوصله یادگیری را ندارید، بهتر است کمی بیشتر در مورد اجاره سرور مجازی فکر کنید.

مزایای سرور مجازی

 •  امکان مدیریت کردن سرور، مثل روشن یا خاموش کردن سرور با دسترسی به کنترل پنل سرور.
 •  امکان نصب کردن سیستم عامل ویندوز  یا لینوکس.
 •  میزبانی تعداد زیادی وب سایت بدون اینکه محدودیتی داشته باشد.
 •  مخصوص بودن منابع پردازند و فضای ذخیره سازی.
 •  پرداخت کردن هزینه کمتر در مقایسه با سرور اقتصادی.
 •  امکان عیب یابی بسیار سریع و انتقال اطلاعات به ماشین مجازی دیگر.
 •  ارتقا دادن منابع در زمان کم.
 •  امکان نصب کردن برنامه های مورد علاقه خود.
 •  امکان مدیریت کردن از راه دور.

معایب سرور مجازی

 1.  برای اینکه این سرور را مدیریت کنید به دانش فنی بیشتری نیاز دارید.
 2.  در صورتی که تنظیمات سرور را درست انجام ندهید، امکان اینکه امنیت به خطر بیفتد وجود دارد.
 3.  قیمت آن زیاد تر از هاست اشتراکی است.

VPS

فرق سرور مجازی ایران و خارج

در واقع منظور از سرور مجازی ایران یا خارج لوکیشن قرارگیری سرور می باشد. در صورتی که سرور سخت افزار در یکی از دیتاسنتر های قرار داشته باشد، به آن سرور مجازی ایران گفته می شود. به علت پینگ پایین و قرار گیری در لوکیشن داخلی، سرعت بارگذاری و دسترسی به سرور بالاتر می باشد. اما در نظر داشته باشید که سرور های خارجی از کیفیت بالاتر و شبکه خیلی قدرتمند تری برخوردار هستند.

مطالعه بیشتر:   هات لینکینگ (Hotlinking) چیست؟

سرور مجازی برای چه کسانی مناسب است؟

اینکه استفاده کردن از سرور مجازی  VPS برای چه کسی مناسب است بسته به نیاز و شرایط فرد است. مثلا اگر کسی هدفش میزبانی وب سایت است و قصد دارد بودجه بیشتر از بودجه مورد نیاز برای هاست اشتراکی بپردازد، قطعا سرور مجازی برای این فرد مناسب می باشد. استفاده از سرور مجازی در این شرایط مناسب است:

 •  زمانی که به مدیریت کردن بیشتر اطلاعات احتیاج دارید و هاست، دست و بالتان را بسته است.
 •  زمانی که قصد دارید، IP خود را تغییر دهید و آن را به مدت زیادی ثابت نگه دارید.
 •  زمانی که نمی خواهید اجاره یک سرور اختصاصی را پرداخت کنید.
 • زمانی که به فعال کردن یک نرم افزار ۲۴ ساعته نیاز دارید.
 •  زمانی که برای اجاره سرور مجازی، بودجه کافی را دارید.
 •  زمانی که نمی خواهید نگران کمبود منابع باشید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *