لیزی لود

لیزی لود

یکی از اصلی ترین و مهم ترین عواملی که سبب کاهش سرعت لود وب سایت ها می شود، حجم بالای تصاویر در آن ها است. به طور کلی ابتدا بایستی تمامی تصاویر بارگیری شوند تا کاربران بتوانند به صورت کامل صفحات سایت را مشاهده کنند. اما در حالت Lazy Load ابتدا قسمت های اصلی صفحه بار گذاری می شود و پس از اسکرول صفحه توسط کابران، تصاویر بار گذاری می شوند، که این باعث افزایش سرعت سایت می شود. در این مقاله می خواهیم به صورت جامع تاثیر لیزی لود را در خدمات سئو سایت مورد بررسی قرار دهیم پس پیشنهاد ما این است تا پایان مطالب همراه ما باشید.

کاربرد Lazy Load

همان طور که می دانید سرعت سایت یکی از مهم ترین و اصلی ترین موارد در عملکرد وب سایت محسوب می شود. امروزه موتور های جستجو و همچنین کاربران وب سایت های کند را نمی پسندند. در واقع شما با افزایش سرعت سایت می توانید جایگاه مناسب تری در موتور های جستجو کسب کنید. علاوه بر این افزایش سرعت سایت باعث کاهش نرخ پرش سایت و همچنین بهبود تجربه کاربری می شود. از دیگر دلایل به کار گیری تکنیک Lazy Load می توان به کاهش مصرف پهنای باند صفحه اشاره کرد.

به علت این که کاربر تا زمانی که صفحه را اسکرول نکند فیلم ها و تصاویر برای او دانلود نمی شود. دقت داشته باشید که کاهش مصرف پهنای باند، باعث کاهش دادن هزینه های نگهداری و پرداخت نیز می شود. یکی دیگر از مزایا و کاربرد به کار گیری تکنیک Lazy Load این است که هنگامی در وب سایت خود از جاوا اسکریپت برای نمایش محتوای خود به کاربران استفاده می کنید. بایستی این موضوع را در نظر داشته باشید که هنگام استفاده از تصاویر متعدد، تا زمانی که تمامی تصاویر بار گذاری نشوند اجرای  اسکریپت ها کمی زمان بر خواهد بود.

مطالعه بیشتر:   تحقیق کلمات کلیدی

Lazy Load چیست و چه مزایایی دارد؟

لیزی لود به تکنیکی گفته می شود که در آن قسمت های خاصی از یک صفحه وب مانند آی فریم ها و تصاویر تا هنگامی که نیاز نباشد، به هیچ گونه بار گذاری نمی شوند. در واقع مرورگر به جای بارگیری تمامی تصاویر و اطلاعات دیگر به یکباره، تنها زمانی به بارگیری منابع خاصی می پردازد که کاربر به صورتی تعامل داشته باشد که به این منابع نیاز دارد. به طور کلی از نظر فنی Lazy Load یک جاوا  اسکریپت محسوب می شود که نمای اصلی بازدید کنندگان را به صورت دقیق بررسی می کند و تنها تصاویر بالایی صفحه یعنی تصاویری که قابل مشاهده هستند را بار گذاری می کند.

لیزی لود

توسط یک برنامه نویسی یا از طریق یک افزونه می توان اسکریپت ها را بر روی تصاویر اعمال کرد. بنابراین یک راهکار فوق العاده برای بهینه سازی سرعت سایت محسوب می شود. در ادامه مزایای لیزی لود را به صورت جامع برای شما شرح می دهیم.

ذخیره داده و پهنای باند: افرادی که توسط تلفن همراه از وب سایت شما بازدید می کنند، حجم بسیار کمی را از اینترنت مصرف می کنند مخصوصا اگر بیشتر محتوای سایت شما  تصاویر باشد.

ارائه داده های کمتر توسط سرور یا CDN : در واقع سرور یا CDN بایستی داده های کمتری را دانلود کند، بنابراین هزینه بسیار کمی برای شما به همراه خواهد داشت.

بهبود یافتن page speed Insight: هنگامی که تصاویر خود را توسط لیزی لود بار گذاری می کنید page speed Insight  نتایج بسیار خوب و فوق العاده ای را نشان می دهد.

مطالعه بیشتر:   مزرعه لینک چیست؟

کاهش یافتن تعداد فعالیت برای مرورگر: هنگامی که تصاویر شما توسط لیزی لود بار گذاری می شود، مرورگر دیگر نیازی به رمز گشایی و یا تجزیه منابع را ندارد، تا هنگامی که با پیمایش صفحه درخواست شوند.

بهبود زمان بارگذاری: همان طور که می دانید صفحات طولانی و با تصاویر زیاد به مدت زمان بیشتری برای بار گذاری نیاز دارند‌. همان طور که در مطالب قبلی هم ذکر شد قبل از این که صفحه صد درصد قابل استفاده شود، بایستی مقدار داده های تصاویر به صورت کامل دانلود شوند. در واقع اگر به جای آن توسط لیزی لود صفحات خود را بارگذاری کنید، مشکل حل می شود به علت این که در مرحله اول تنها آن هایی که در بالای صفحه قرار گرفته اند بارگذاری می شوند. این کار باعث کاهش زمان بار گذاری صفحه اول نیز خواهد شد.

لیزی لود

نکات کلیدی قبل از راه اندازی و فعال کردن لیزی لود در وب سایت

قبل از فعال سازی لیزی لود در وب سایت نکات بسیار مهمی وجود دارد که بایستی آن ها را رعایت کرد. رعایت کردن این نکات اصلی و مهم در بهبود و سرعت سایت به شما کمک بسیاری می کند. در ادامه چند نمونه از این نکات کلیدی را برای شما شرح می دهیم.

  • هنگامی از تکنیک لیزی لود استفاده کنید که تعداد تصاویر وب سایت شما زیاد باشد و زمانی که سایت شما بیشتر مطالب متنی دارد و در آن تنها از یک یا دو عکس استفاده کرده اید، نیازی به استفاده از لیزی لود نمی باشد.
  • هنگامی که قصد دارید لیزی لود را در سایت خود استفاده کنید، تلاش کنید که آن را به صورت صحیح و مناسب فعال سازی کنید. زیرا یک اشتباه می تواند موجب شود که تصاویر شما به کاربران نشان داده نشود.
  • هنگامی که شما از Lazy Load استفاده می کنید می توانید قبل از قرار دادن تصاویر و بار گذاری آن ها در وب سایت خود، رنگ بک راند و انیمیشن در محل قرارگیری تصاویر استفاده کنید.
  • لیزی لود توسط جاوا اسکریپت به صفحات وب سایت شما اضافه می شود از این رو به دانش کد نویسی نیاز دارد.
مطالعه بیشتر:   گوگل ادز چیست؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که چگونه می توان لیزی لود را در وب سایت فعال کرد. بنابراین بهتر است بدانید اگر با کد نویسی آشنا هستید، می توانید توسط کد های آماده موجود در گیب هاب تکنیک لیزی لود را در وب سایت خود فعال کنید. علاوه بر این اگر شما از سیستم های مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنید، می توانید از افزونه های رایگان متعددی که وجود دارد استفاده کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *